Kamerun poza Pucharem Narodów Afryki?! To możliwe przez... interesującą sytuację w grupie

Kamerun poza Pucharem Narodów Afryki?! To możliwe przez... interesującą sytuację w grupie fot. Shutterstock
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Adam Zmudziński [Twitter]

Kamerun może nie awansować na nadchodzący Puchar Narodów Afryki i przegrać rywalizację o to z niżej notowanymi kadrami Namibii oraz Burundi.

Eliminacje do przyszłorocznego turnieju o miano najlepszej drużyny „Czarnego Lądu” zbliżają się ku końcowi. Znamy już 22 z 24 uczestników imprezy organizowanej przez Wybrzeże Kości Słoniowej. Do rozstrzygnięcia pozostała nam jedynie sytuacja w grupie C, gdzie wyjątkowo rywalizują ze sobą trzy drużyny - Kamerun, Namibia i Burundi.

To efekt wcześniejszego wykluczenia Kenii za korupcję przez FIFA. Została ona już przywrócona do łask, ale zbyt późno, by powrócić do gry o awans na najważniejszy kontynentalny turniej.

W tej sytuacji można było brać za pewnik, że „Nieposkromione Lwy” bez większego problemu uplasują się na pierwszym lub drugim miejscu, dającym przepustkę do udziału w imprezie.

Tymczasem podopieczni Rigoberta Songa mogą sensacyjnie znaleźć się poza Pucharem Narodów Afryki, ponieważ w dotychczas rozegranych trzech meczach pokonali na wyjeździe Burundi (1:0) i następnie zremisowali oraz przegrali z Namibią (1:1, 1:2).

Dlatego przed decydującym starciem z „Jaskółkami” zaplanowanym na 12 września na godzinę 21:00 mają identyczny dorobek punktowy, co ich rywal.

W teorii każdy remis dawałby Kamerunowi awans, ale nie w tym przypadku, ponieważ doszłoby do kuriozalnej sytuacji, w której to każdy zespół miałby na swoim koncie po pięć „oczek”.

Adam Zmudziński z igol.pl zauważa, że przy wystąpieniu takiej sytuacji o kolejności miejsc w tabeli decydowałaby w pierwszej kolejności liczba strzelonych goli.

Przy wyniku 0:0, 1:1, 2:2 przepustkę do gry w PNA 2023 z pierwszego miejsca otrzymałoby Burundi, a z drugiego Namibia. Podobnie wyglądałaby sytuacja przy rezultacie 3:3, z tą różnicą, że o pozycji za plecami „Jaskółek” decydowałaby mała tabela, a tutaj jest ona na korzyść „Dzielnych Wojowników”.

Dopiero remis 4:4 „Nieposkromione Lwy” wskoczyłyby za plecy wtorkowego przeciwnika i wspólnie wyeliminowały Namibię z udziału w turnieju, a ta z pewnością liczy na niższy wynik lub po prostu wygranie meczu przez jedną z drużyn. Wówczas zameldowałaby się na mistrzostwach z drugiego miejsca w grupie.

***

ELIMINACJE PNA 2023 - TABELA GRUPY C

1. Namibia - 5 pkt (6:6)

2. Kamerun - 4 pkt (3:3)

3. Burundi - 4 pkt (4:4)

4. Kenia - wyeliminowana

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Były zawodnik Wisły Kraków mistrzem MLS. W finale pokonał Polaka [WIDEO] Były zawodnik Wisły Kraków mistrzem MLS. W finale pokonał Polaka [WIDEO] Sebastian Szymański superstar. Golazo w wielkich derbach Turcji [WIDEO] Sebastian Szymański superstar. Golazo w wielkich derbach Turcji [WIDEO] Thomas Tuchel po porażce 1:5. „Nie można mówić o wszystkim źle. Ten wynik jest dziwny” Thomas Tuchel po porażce 1:5. „Nie można mówić o wszystkim źle. Ten wynik jest dziwny” Mecz Lechii Gdańsk z Chrobrym Głogów przerwany. „To jest, kur**, głupota” [WIDEO] Mecz Lechii Gdańsk z Chrobrym Głogów przerwany. „To jest, kur**, głupota” [WIDEO] Piękna akcja bramkowa Realu Madryt. I co za odpowiedź [WIDEO] Piękna akcja bramkowa Realu Madryt. I co za odpowiedź [WIDEO] Bayern Monachium na deskach. Dostał lanie od Eintrachtu Frankfurt [WIDEO] Bayern Monachium na deskach. Dostał lanie od Eintrachtu Frankfurt [WIDEO] Piłkarz Górnika Zabrze zaskoczył. „Myślałem już, że okaże się niewypałem” [WIDEO] Piłkarz Górnika Zabrze zaskoczył. „Myślałem już, że okaże się niewypałem” [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy