Kolejne oszustwa w Hiszpanii? Real i Barcelona muszą oddać pieniądze!

Kolejne oszustwa w Hiszpanii? Real i Barcelona muszą oddać pieniądze!
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Sky Sports

Siedem hiszpańskich klubów, a wśród nich Real i Barcelona, muszą oddać pieniądze w związku z oszustwami podatkowymi.

Komisja Europejska orzekła, że siedem hiszpańskich klubów korzystało z przywilejów podatkowych, które sprawiały, że mogły one mieć przewagę finansową nad innymi organizacjami. W związku z zaistniałą sytuacją FC Barcelona, Real Madryt, Valencia, Athletic Bilbao, Osasuna, Elche i Hércules będą musiały zwrócić część funduszy w ramach pomocy publicznej.

- Wykorzystywanie pieniędzy podatników do finansowania klubów piłkarskich może doprowadzić do nieuczciwej konkurencji. Futbol zawodowy jest działalnością komercyjną ze znaczącym obrotem pieniędzy i fundusze publiczne muszą współgrać z zasadami uczciwej konkurencji. Subsydia, które sprawdziliśmy nie spełniały tych warunków - powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Komisja Europejska pilnuje, by fundusze publiczne nie były wykorzystywane do faworyzowania poszczególnych podmiotów, także w sporcie. Dochodzenie zostało podzielone na trzy części. Pierwsza dotyczyła "Królewskich", Barcelony, Athletiku Bilbao i Osasuny.

W hiszpańskim systemie podatkowym profesjonalne kluby piłkarskie są traktowane jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta czwórka była jednak postrzegana jako organizacje non-profit, dzięki czemu płaciły podatek o pięć punktów procentowych niższy. Trwało to 20 lat.

Kolejna część dochodzenia dotyczyła transferu gruntów między Realem a miastem Madryt. Komisja wykazała na podstawie niezależnych badań, że grunty przekazywane przez obie strony były przewartościowane o 18,4 miliona euro. To spowodowało, że "Los Blancos" uzyskali nieuczciwą przewagę nad konkurencją.

W ostatniej części komisja zbadała sprawę pożyczek udzielonych przez państwowy Valencia Institute of Finance trzem klubom - Valencii, Hérculesowi i Elche. Znajdowały się one w trudnej sytuacji finansowej i instytut umożliwił im branie pożyczek na korzystniejszych warunkach.

Real Madryt musi zwrócić 18,4 miliona euro, Valencia 20,4 miliona, Hércules 6,1 miliona i Elche 3,7 miliona. Kwoty, które muszą oddać Barcelona, Osasuna i Athletic zostaną jeszcze podane.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Bereszyński opuści Włochy?! Bardzo ciekawa propozycja Bereszyński opuści Włochy?! Bardzo ciekawa propozycja OFICJALNIE: Grabara opuszcza Liverpool. Znowu zagra w Danii OFICJALNIE: Grabara opuszcza Liverpool. Znowu zagra w Danii Thiago Silva o pożegnaniu z PSG: To boli mnie najbardziej Thiago Silva o pożegnaniu z PSG: To boli mnie najbardziej U-21: Powołania Michniewicza na październikowe mecze U-21: Powołania Michniewicza na październikowe mecze Reprezentacja Polski: Pełna lista powołanych na październikowe mecze. Trzech piłkarzy z Ekstraklasy Reprezentacja Polski: Pełna lista powołanych na październikowe mecze. Trzech piłkarzy z Ekstraklasy FIFA 21: Najlepsi piłkarze w Ekstraklasie [TOP 10] FIFA 21: Najlepsi piłkarze w Ekstraklasie [TOP 10] Bułka opuszcza PSG. Wszystko ustalone Bułka opuszcza PSG. Wszystko ustalone

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy