Kolejne oszustwa w Hiszpanii? Real i Barcelona muszą oddać pieniądze!

Kolejne oszustwa w Hiszpanii? Real i Barcelona muszą oddać pieniądze!
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Sky Sports

Siedem hiszpańskich klubów, a wśród nich Real i Barcelona, muszą oddać pieniądze w związku z oszustwami podatkowymi.

Komisja Europejska orzekła, że siedem hiszpańskich klubów korzystało z przywilejów podatkowych, które sprawiały, że mogły one mieć przewagę finansową nad innymi organizacjami. W związku z zaistniałą sytuacją FC Barcelona, Real Madryt, Valencia, Athletic Bilbao, Osasuna, Elche i Hércules będą musiały zwrócić część funduszy w ramach pomocy publicznej.

- Wykorzystywanie pieniędzy podatników do finansowania klubów piłkarskich może doprowadzić do nieuczciwej konkurencji. Futbol zawodowy jest działalnością komercyjną ze znaczącym obrotem pieniędzy i fundusze publiczne muszą współgrać z zasadami uczciwej konkurencji. Subsydia, które sprawdziliśmy nie spełniały tych warunków - powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Komisja Europejska pilnuje, by fundusze publiczne nie były wykorzystywane do faworyzowania poszczególnych podmiotów, także w sporcie. Dochodzenie zostało podzielone na trzy części. Pierwsza dotyczyła "Królewskich", Barcelony, Athletiku Bilbao i Osasuny.

W hiszpańskim systemie podatkowym profesjonalne kluby piłkarskie są traktowane jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta czwórka była jednak postrzegana jako organizacje non-profit, dzięki czemu płaciły podatek o pięć punktów procentowych niższy. Trwało to 20 lat.

Kolejna część dochodzenia dotyczyła transferu gruntów między Realem a miastem Madryt. Komisja wykazała na podstawie niezależnych badań, że grunty przekazywane przez obie strony były przewartościowane o 18,4 miliona euro. To spowodowało, że "Los Blancos" uzyskali nieuczciwą przewagę nad konkurencją.

W ostatniej części komisja zbadała sprawę pożyczek udzielonych przez państwowy Valencia Institute of Finance trzem klubom - Valencii, Hérculesowi i Elche. Znajdowały się one w trudnej sytuacji finansowej i instytut umożliwił im branie pożyczek na korzystniejszych warunkach.

Real Madryt musi zwrócić 18,4 miliona euro, Valencia 20,4 miliona, Hércules 6,1 miliona i Elche 3,7 miliona. Kwoty, które muszą oddać Barcelona, Osasuna i Athletic zostaną jeszcze podane.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz Iker Casillas kończy karierę Iker Casillas kończy karierę OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy