2012-12-07 12:16:54; Aktualizacja: 11 lat temu
Leo Messi, FC Barcelona i Liga Mistrzów - najcenniejsze marki światowego futbolu Fot. Transfery.info
Źródło: Pluri Consultoria

Pluri Consultoria wydała coroczną analizę dotyczącą pieniężnej wartości wszystkich profesjonalnych piłkarzy. Z zestawienia wyniknęło, że trzech najdroższych piłkarzy występuje na boiskach La Liga.

Messi zajmuje pierwsze miejsce z ceną 140 milionów euro, drugie miejsce należy do Cristiano Ronaldo, który został wyceniony na 96,3 miliona euro. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Andres Iniesta, którego wartość została ustalona na poziomie 68,4 miliona.

Pluri Consultoria wyceniła piłkarzy ze 198 klubów z najlepszych, światowych lig. Co ciekawe, łączna wartość piłkarzy (czyli wartość całego zespołu) w 171 przypadkach była niższa, niż wartość samego Messiego.

Największy skok w klasyfikacji dokonał Radamel Falcao. Kolumbijczyk w 2011 roku zajmował 40 pozycję, a na dzień dzisiejszy jest piąty z wartością równą 56,1 miliona euro. Zaraz przed nim, na czwartym miejscu znajduje się Wayne Rooney z kwotą 60,2 miliona. Cel transferowy Barcelony, Neymar, znajduje się na szóstej pozycji z wartością 55 milionów euro.

W pierwszej 20 najbardziej wartościowych zawodników znajduje się sześciu Hiszpanów, a ogólniej 10 zawodników Primera Division, głównie piłkarzy Realu Madryt i Barcelony.

Nic więc dziwnego, że hiszpańscy giganci okupują dwa pierwsze miejsca na liście najwartościowszych klubów*. Barcelona pierwsza z kwotą 671 milionów i Real drugi z 593 milionów euro. Klub z Madrytu został wyceniony na ponad 100 milionów więcej, niż trzeci na liście Manchester City. Następnym sklasyfikowanym klubem z Ligii Hiszpańskiej jest Atletico Madryt, które znajduje się dopiero na 14 pozycji z kwotą rzędu 226 milionów. Valencia jest 21-wsza i jej wartość to 170 milionów.

Zostały wycenione również rozgrywki piłkarskie. Na pierwszym miejscu, co nie powinno nikogo dziwić, znajduje się Liga Mistrzów. Piłkarze występujący w tych rozgrywkach (zawodnicy 32 drużyn) zostali wycenieni na ponad 6,4 miliarda euro. Zaraz za Ligą Mistrzów miejsce zajęła Liga Europejska, w której wystąpiły 193 zespoły, w których piłkarze zostali wycenieni na nieco ponad 6 miliardów euro. Zaskoczeniem jest fakt, że na trzecim miejscu uplasowały się rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej, a sama Liga Angielska dopiero na czwartym miejscu. Wartości to odpowiednio 4,1 miliarda euro i 3,3. Piąte miejsce należy do hiszpańskich rozgrywek o Puchar Króla z kwotą 2,9 miliarda, a szóste do Ligi Hiszpańskiej (2,6 miliarda).

Każdy piłkarz został wyceniony na podstawie 16 kryteriów: wiek, technika, jakość, wpływ na grę zespołu, umiejętności taktyczne, wytrzymałość i kondycja fizyczna, dyscyplina i zespołowość, podatność na kontuzje, pozycja zajmowana na boisku, poziom rozgrywek na jakim występuje zawodnik, doświadczenie na arenie między narodowej, trofea z reprezentacją, osiągnięcia indywidualne, wartość marketingowa, wizerunek, oraz aktualne zapotrzebowanie na rynku.