Levante walczy o trofeum za... 1937 rok. Nowe fakty wyszły na jaw!

Levante walczy o trofeum za... 1937 rok. Nowe fakty wyszły na jaw!
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: AS

Levante UD nie poddaje się w walce o krajowy puchar za 1937 rok i teraz ma poważny argument, by wygrać sprawę.

Druga połowa lat 30. XX wieku nie była zbyt łatwa dla Hiszpanów. Wojna domowa targała krajem i podzieliła go na dwie części, a sytuacja polityczna miała bardzo duży wpływ na piłkę nożną. Hiszpanie mimo trudów wojny nie zaprzestali uprawiać ulubionej dyscypliny i starali się kontynuować oficjalne rozgrywki, choć pod egidą dwóch różnych federacji. Kiedy jednak wszystko w miarę się unormowało, RFEF uznało, że tytuły z lat 1937-1938 są nieważne.

To postawiło w trudnym położeniu Levante, które zdobyło wtedy prawdopodobnie najważniejsze trofeum w swojej historii - Copa de la España Libre. Walka ekipy z Walencji o przyznanie tego pucharu trwa od lat, a ostatnio hiszpańska federacja odmówiła klubowi racji w 2009 roku. Teraz światło dzienne ujrzały jednak nowe dokumenty, odnalezione przez organizację przeczesującą historię hiszpańskiej piłki w poszukiwaniu statystyk i faktów na jej temat.

Okazało się, że w związku z podziałem kraju FIFA oficjalnie uznała dwie hiszpańskie federacje, a dokument datowany jest na listopad 1937 roku. Jedna z federacji miała swoją siedzibę w San Sebastián, natomiast druga w Barcelonie. Ta druga zorganizowała turniej Copa de la España Libre, który odbył się tylko raz, a w jego finale Levante pokonało 1:0 Valencię.

Klub uważa, że puchar powinien być uznawany za kontynuatora Copa del Rey, który został zawieszony w trakcie wojny domowej. W 1939, kiedy generał Franco przejął władzę, federacje piłkarskie się zjednoczyły, a Puchar Króla został wznowiony pod nazwą Copa del Generalísimo, którą porzucił dopiero w sezonie 1976/1977.

RFEF oficjalnie uznaje, że wszystkie mecze rozegrane w trakcie zawieszenia rozgrywek były jedynie towarzyskie, ale z nowymi dowodami Levante liczy, iż w końcu będzie mogło szczycić się trofeum na swoim koncie. Podobne nadzieje ma teraz również Sevilla, która co prawda nie walczyła tak wytrwale o przyznanie laurów z tamtych czasów, ale teraz może na tym skorzystać. W jej przypadku chodzi o zdobycie Torneo Nacional de España w 1938 roku.

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy