Liga Mistrzów: Lista B - zasady zgłaszania młodych zawodników

Liga Mistrzów: Lista B - zasady zgłaszania młodych zawodników fot. PSG
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: UEFA

UEFA potwierdziła kadry drużyn, które będą rywalizowały w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Kluby mogą zgłaszać piłkarzy na dwóch listach: A i B. Jakie przepisy regulują ten proces?

Na podstawowej liście A może znaleźć się maksymalnie 25 piłkarzy. W tym gronie musi być przynajmniej dwóch bramkarzy, a także ośmiu zawodników wytrenowanych „lokalnie”. Za takowych uważa się:

1. Piłkarzy szkolących się w klubie przynajmniej przez trzy lata między 15. a 21. rokiem życia.

2. Piłkarzy szkolących się w innym klubie należącym do tej samej federacji przynajmniej przez trzy lata między 15. a 21. rokiem życia.

Tych drugich w ósemce może być jednak maksymalnie czterech.

Jeśli klub nie zgłosił w sumie ośmiu takich graczy, lista A jest odpowiednio skracana.

Na liście B może znaleźć się dowolna liczba zawodników. Kluby mogą ich zgłaszać przed każdym ze spotkań - najpóźniej do końca dnia poprzedzającego mecz. Jest jednak pewien warunek. Na listę B wpisywani mogą być wyłącznie gracze urodzeni 1 stycznia 1998 bądź później i - co ważne - tacy, którzy od swoich 15. urodzin byli uprawnieni do gry w danym klubie przez okres minimum dwóch lat. 16-latkowie mogą zostać zgłoszeni, jeśli byli zarejestrowani w klubie przez dwa wcześniejsze sezony.

Mając na uwadze ten ostatni wymóg, Marcin Bułka, który nie znalazł się na liście A Paris Saint-Germain, nie może zostać wpisany na listę B. Polak trafił bowiem do zespołu mistrza Francji w tym roku, a wcześniej szkolił się w Anglii.

19-latek może zagrać w tej edycji Ligi Mistrzów tylko w przypadku odniesienia poważnych kontuzji przez Keylora Navasa i Sergio Rico. UEFA zezwala zespołom na taką roszadę.

Kluby będą mogły modyfikować listę A dopiero po zakończeniu fazy grupowej Champions League. Uczestnicy 1/8 finału prestiżowych rozgrywek otrzymają możliwość zarejestrowania trzech nowych piłkarzy, przy czym ich maksymalna liczba na podstawowej liście dalej będzie musiała wynosić 25.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Havertz poprosił władze Bayeru o transfer Havertz poprosił władze Bayeru o transfer OFICJALNIE: Praszelik w Śląsku Wrocław OFICJALNIE: Praszelik w Śląsku Wrocław FC Barcelona wygrała z Santosem spór o transfer Neymara [OFICJALNIE] FC Barcelona wygrała z Santosem spór o transfer Neymara [OFICJALNIE] Chelsea negocjuje z Havertzem. Hit transferowy coraz bliżej Chelsea negocjuje z Havertzem. Hit transferowy coraz bliżej CIES: Najbardziej wartościowi gracze z końcówkami umów, czyli z kim warto przedłużyć kontrakt CIES: Najbardziej wartościowi gracze z końcówkami umów, czyli z kim warto przedłużyć kontrakt Bohar zostanie drugim najdroższym piłkarzem transferowanym wewnątrz Ekstraklasy?! Bohar zostanie drugim najdroższym piłkarzem transferowanym wewnątrz Ekstraklasy?! Guendouzi na wylocie z Arsenalu. Francuz odsunięty od pierwszego zespołu Guendouzi na wylocie z Arsenalu. Francuz odsunięty od pierwszego zespołu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy