Liga Mistrzów: Nowy format od sezonu 2024/2025 [OFICJALNIE]

Liga Mistrzów: Nowy format od sezonu 2024/2025 [OFICJALNIE] fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: UEFA

UEFA potwierdziła nowy format Ligi Mistrzów i pozostałych europejskich pucharów od sezonu 2024/2025.

Komitet Wykonawczy UEFA nieco w cieniu wielkiej dyskusji na temat Superligi zatwierdził dzisiaj nowy format swoich rozgrywek klubowych od sezonu 2024/2025. „Reformy zostały wprowadzone po szeroko zakrojonych konsultacjach całej rodziny piłkarskiej i otrzymały w zeszły piątek jednogłośne poparcie zarządu ECA oraz Komisji Rozgrywek Klubowych UEFA. Zmiany mają na celu zapewnienie pozytywnej przyszłości europejskiej piłce na każdym poziomie i zaspokojenie zmieniających się potrzeb jej konsumentów. Jednocześnie potwierdzają wspólne przywiązanie do zasad otwartej rywalizacji i osiągnięć sportowych na całym kontynencie” - czytamy w komunikacie.

Co dokładnie ulegnie zmianie? Zgodnie z zapowiedziami liczba drużyn rywalizujących w Lidze Mistrzów wzrośnie z 32 do 36. Do tego zniknie tradycyjna faza grupowa. Zamiast niej każdy z zespołów rozegra 10 meczów (pięć u siebie i pięć na wyjeździe) z różnymi rywalami. Osiem ekip z największą liczbą punktów wywalczy bezpośredni awans do fazy pucharowej. Drużyny z miejsc 9.-24 powalczą z kolei w barażach (dwumecze) o pozostałych osiem miejsc w 1/8 finału. 

Podobnie będą wyglądały Liga Europy i Liga Konferencji Europy. W początkowej fazie tej pierwszej drużyny mają rozegrać po osiem meczów, a w drugiej - po sześć.

UEFA podkreśliła, że w wyniku dalszych dyskusji i uzgodnień liczba zespołów biorących udział w tych rozgrywkach również może zostać rozszerzona do 36.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Paulinho bliski powrotu do Europy Paulinho bliski powrotu do Europy Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy