List otwarty prezydenta CONMEBOL

List otwarty prezydenta CONMEBOL fot. CONMEBOL
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: CONMEBOL

Alejandro Domínguez, prezydent CONMEBOL, wystosował list otwarty w sprawie zajść przed meczem finałowym Copa Libertadores.

Tegoroczny finał Copa Libertadores miał być historyczny, ponieważ miał być ostatnim rozgrywanym w formule dwumeczu. Południowoamerykańska federacja piłkarska zdecydowała się zaplanować oba mecze w takich godzinach, żeby widowisko mogli oglądać również Europejczycy, zwłaszcza że w finale spotkali się odwieczni rywale z Buenos Aires - River Plate oraz Boca Juniors.

Drugi mecz jak na razie się nie odbył, ponieważ musiał zostać przełożony po tym jak piłkarze „Xeneizes” ucierpieli po ataku „kibiców” gospodarza rewanżu. Alejandro Domínguez postanowił skierować kilka słów wyjaśniania kibicom.

„Sobota 24 listopada zostanie zapamiętana w historii światowego futbolu w niewłaściwy sposób. To miał być historyczny finał CONMEBOL Libertadores, ostatni w formacie dwumeczu. Był to jednak dzień, który napełnił wszystkich smutkiem i wstydem, dzień, który powinien wywołać głęboką refleksję i poważną samokrytykę we wszystkich aspektach, nie tylko piłkarskich, ale także społecznych” - napisał działacz.

„Pomimo porozumienia o fair play zawartego z prezydentami obu finalistów oraz wszystkich ostrzeżeń wydanych przez CONMEBOL osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, stadion i jego okolice były scenerią irracjonalnej przemocy. Akty wandalizmu były bolesne. To barbarzyństwo narażało wiele osób na niebezpieczeństwo.

Jako prezydent CONMEBOL staram się, żeby zapewnić bezpieczeństwo każdemu zawodnikowi. Skontaktowałem się z władzami obu klubów, oczekujemy raportów medycznych, sprawdzamy protokoły odpowiednich instytucji i wreszcie, wraz z prezydentami, próbujemy podjąć decyzję dla dobra wszystkich.

Moim obowiązkiem jest pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich odpowiedzialnych oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa imprezy i porządku publicznego. Najwyraźniej procedury zawiodły, a władze nie dostosowały się do okoliczności. Musimy działać natychmiast, by zidentyfikować i zatrzymać sprawców oraz zastosować sprawiedliwy rygor wobec tych, którzy uczynili tyle szkód.

Wzywam też do władz River Plate i Boca Juniors, że odpowiedzialność, która na nich spoczywa, sięga znacznie poza obronę własnych barw i interesów. Przede wszystkim są oni odpowiedzialni za futbol w Ameryce Południowej, często zdewaluowany i krytykowany w naszych krajach, ale doceniany na całym świecie.

To samo tyczy się mediów, dlatego prosimy o szacunek, uczciwość i prawidłowe informowanie opinii publicznej, przedstawianie faktów, zwalczanie dezinformacji i demaskowanie nieporozumień.

W CONMEBOL piłka nożna wygrywa z kamieniami i agresją. Tutaj wygrywają piłkarze na boisku. W CONMEBOL drużyny walczą z rywalami w atmosferze fair play, czy to u siebie, czy na wyjeździe.

Na koniec wzywam wszystkich, którym zależy na południowoamerykańskiej piłce, by wspólnie podjąć działania, mające na celu identyfikację, zrozumienie i zwalczenie przyczyn aktów przemocy. Albo wspólnie rozwiążemy problem przemocy w naszej piłce, albo przemoc rozwiąże nasz futbol”.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wisła Kraków - Napoli: Poznaliśmy składy na mecz z okazji 115. urodzin polskiego klubu [OFICJALNIE] Wisła Kraków - Napoli: Poznaliśmy składy na mecz z okazji 115. urodzin polskiego klubu [OFICJALNIE] Bukmacher wystawił kurs 10,0 na zwycięstwo Legii Warszawa z Dinamem Zagrzeb. Postaw na mistrza Polski! Bukmacher wystawił kurs 10,0 na zwycięstwo Legii Warszawa z Dinamem Zagrzeb. Postaw na mistrza Polski! Hitowy transfer Bernardo Silvy?! Manchester City szykuje się do pożegnania z Portugalczykiem Hitowy transfer Bernardo Silvy?! Manchester City szykuje się do pożegnania z Portugalczykiem Manchester City finalizuje rekordowy transfer w dziejach Premier League Manchester City finalizuje rekordowy transfer w dziejach Premier League Anamaria Prodan, słynna agentka piłkarska z Rumunii: Nikt nie pamięta o tych, którzy byli drudzy Anamaria Prodan, słynna agentka piłkarska z Rumunii: Nikt nie pamięta o tych, którzy byli drudzy OFICJALNIE: Louis van Gaal selekcjonerem reprezentacji Holandii OFICJALNIE: Louis van Gaal selekcjonerem reprezentacji Holandii OFICJALNIE: Gwiazdka Eredivisie w AS Monaco OFICJALNIE: Gwiazdka Eredivisie w AS Monaco

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy