Luton Shelton, najlepszy strzelec w historii reprezentacji Jamajki, zmarł w wieku 35 lat

Luton Shelton, najlepszy strzelec w historii reprezentacji Jamajki, zmarł w wieku 35 lat fot. Photo Works / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Sheffield United

Luton Shelton zmarł po wyczerpującej walce ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) w swoim domu na Jamajce w wieku 35 lat.

O przedwczesnej śmierci jamajskiego napastnika poinformowało Sheffield United, gdzie Luton Shelton występował w latach 2007-2008 na poziomie Premier League oraz Championship.

Wówczas udało mu się zagrać łącznie w 25 spotkaniach w barwach popularnych „Szabli” i zdobyć w nich cztery bramki oraz zanotować trzy asysty.

Większość tego dorobku uzbierał za sprawą występu w meczu przeciwko FC Morecambe (5:0) w trzeciej rundzie Pucharu Ligi Angielskiej, w którym to dwukrotnie wpakował futbolówkę do siatki i popisał się dwoma otwierającymi podaniami.

Poza grą we wspomnianym zespole zaliczył jeszcze pobyt w takich ekipach jak Helsinborg, Vålerenga, Aalborg, Karabükspor, Wołga Niżny Nowogród oraz rodzimy Harbour View.

Największe sukcesy odnosił naturalnie na Jamajce oraz w zespołąch z północy Europy. Z ostatnią wymienioną drużyną wygrał CFU Club Championship (2004), czyli coroczny puchar organizowany przez federację zrzeszającą państwa strefy Karaibów, którego zwycięzca uzyskuje prawo do udziału w Lidze Mistrzów CONCACAF. Z kolei na Starym Kontynencie świętował wywalczenie Pucharu Szwecji (2006) i Norwegii (2008).

Luton Shelton dał się przede wszystkim poznać jako znakomity napastnik w reprezentacji narodowej. W sumie rozegrał 75 spotkań dla „Reggae Boyz” i strzelił dla nich 35 bramek w latach 2004-2013, co aż do dzisiaj plasuje go na pierwszym miejscu w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców w kadrze Jamajki, z którą wygrał trzykrotnie wygrał Puchar Karaibów (2005, 2008, 2010) i tyle samo razy wziął udział w Gold Cup (2005, 2009, 2011).

Środkowy napastnik zakończył przedwcześnie karierę w 2018 roku, kiedy zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne (ALS), czyli nieuleczalną chorobę, która prowadzi do zaniku mięśni, a w konsekwencji niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Cracovia: Otar Kakabadze szóstym letnim wzmocnieniem „Pasów” [OFICJALNIE] Cracovia: Otar Kakabadze szóstym letnim wzmocnieniem „Pasów” [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Pomocnik Salzburga następcą Slisza?! Legia Warszawa: Pomocnik Salzburga następcą Slisza?! EURO 2020: Składy na Walia - Szwajcaria [OFICJALNIE] EURO 2020: Składy na Walia - Szwajcaria [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes bliski odejścia. Tyle zarobi klub Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes bliski odejścia. Tyle zarobi klub Piotr Nowak o początku pracy w Lechii. „U nas tak się nie gra. Dostaniemy trzy razy w łeb i będzie pozamiatane” Piotr Nowak o początku pracy w Lechii. „U nas tak się nie gra. Dostaniemy trzy razy w łeb i będzie pozamiatane” Boniek: Dlatego Sousa nie powołał Kapustki na EURO 2020 Boniek: Dlatego Sousa nie powołał Kapustki na EURO 2020 PSG finalizuje transfer Donnarummy. Testy medyczne PSG finalizuje transfer Donnarummy. Testy medyczne

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy