Następca tronu Arabii Saudyjskiej nie przejmuje się oskarżeniami o „sportswashing”

Następca tronu Arabii Saudyjskiej nie przejmuje się oskarżeniami o „sportswashing” fot. Shutterstock
Piotr Trochimowicz
Piotr Trochimowicz
Źródło: Fox News

Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman w wywiadzie dla Fox News odniósł się do zarzutów o wykorzystywanie sportu w celach propagandowych.

- Skoro „sportswashing” zwiększył PKB mojego kraju o jeden procent, to będę nadal to robić. Nie obchodzi mnie, co inni o tym sądzą. Mam już jeden procent wzrostu PKB dzięki sportowi, a teraz celuję w kolejne półtora procent. Nazywajcie to jak chcecie, i tak osiągniemy te półtora procent – powiedział.

Organizacje zajmujące się obroną praw człowieka od dłuższego czasu alarmują, że rząd Arabii Saudyjskiej prowadzi wielkie inwestycje w dziedzinie sportu, aby odwrócić uwagę od własnych problemów z przestrzeganiem prawa międzynarodowego.

Wśród nich wymienia się: łamanie praw kobiet, prześladowanie homoseksualistów, ograniczanie wolności słowa oraz zaangażowanie w wojnę domową w Jemenie.

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem najbliższych Klubowych Mistrzostw Świata, które zaplanowano na grudzień bieżącego roku. Na jej terenie odbędą się również Superpuchary Hiszpanii i Włoch. Ponadto ubiega się o prawo organizacji Mistrzostw Świata w 2030 roku.

Z kolei Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej sprawuje władzę w czterech czołowych klubach Saudi Pro League, które w ostatnim okienku transferowym pozyskały wielu znanych zawodników. Posiada również większość udziałów w Newcastle United.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Tomasz Hajto ma rywala. Pojedynek dwóch byłych reprezentantów Polski w Clout MMA OFICJALNIE: Tomasz Hajto ma rywala. Pojedynek dwóch byłych reprezentantów Polski w Clout MMA

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy