Newcastle United nie było pierwsze. Saudyjczycy mogli przejąć udziały w innym klubie z Premier League

Newcastle United nie było pierwsze. Saudyjczycy mogli przejąć udziały w innym klubie z Premier League fot. Shutterstock
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: TheAthletic.com

W zeszłym roku Saudyjski Fundusz Inwestycyjny przejął Newcastle United. Jak się okazuje, wcześniej mógł on pozyskać udziały w innym klubie.

Saudyjski Fundusz Inwestycyjny (PIF) wcześniej miał możliwość pozyskania za 700 milionów funtów 30 procent udziałów w innym klubie rywalizującym w Premier League. Jak donosi TheAthletic.com, uważa się, że chodziło o Manchester United.

Raporty z początku 2019 roku sugerowały, że książę Mohammed Bin Salman był zainteresowany wejściem w MU. Żadna umowa nie została jednak zmaterializowana.

W końcu Saudyjski Fundusz Inwestycyjny zwrócił uwagę na Newcastle United. Kontrakt został uzgodniony już w kwietniu 2020 roku, ale trzeba było poczekać ponad rok na jego ostateczne zatwierdzenie. Saudyjczycy zapłacili 305 milionów funtów. Fundusz posiada obecnie 80 procent udziałów w Newcastle. RB Sports & Media braci Reuben jest właścicielem 10 procent, a PCP Capital Partners Amandy Staveley ma pozostałe 10 procent.

Jak na razie Saudyjczycy spokojnie budują zespół Newcastle, biorąc pod uwagę ich w zasadzie nieograniczone możliwości finansowe. W pierwszym oknie transferowym po przejęciu wydano 90 milionów funtów. Najwięcej, 38 milionów, kosztował Bruno Guimarães. W letnim oknie wydano nieco więcej, bo 122 milionów funtów, pozyskując między innymi Alexandra Isaka.

Jeśli chodzi o Manchester United, to klub należy do rodziny Glazerów. Brytyjskie media co jakiś czas przebąkują o jego wielkiej sprzedaży, ale na ten moment nie dzieje się raczej w tej sprawie nic konkretnego.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Jakub Kwiatkowski o łańcuszku Julesa Koundé. „Podkablowałem do technicznego” Jakub Kwiatkowski o łańcuszku Julesa Koundé. „Podkablowałem do technicznego” Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy! Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy