Nie tylko San Marino. Pierwsze zwycięstwo reprezentacji od 2015 roku

2024-09-09 16:11:38; Aktualizacja: 2 godziny temu
Nie tylko San Marino. Pierwsze zwycięstwo reprezentacji od 2015 roku Fot. HasanZaidi / Shutterstock.com

Reprezentacja Samoa Amerykańskiego pokonała 9 września w towarzyskim meczu Wyspy Cooka 2:1.

Spotkanie zostało rozegrane na neutralnym terenie, w stolicy sąsiedniego państwa Samoa – Apii. Gole dla zwycięskiej drużyny strzelali Ali'i Mitchell tuż przed przerwą i Benjamin Stefanon wkrótce po rozpoczęciu drugiej połowy. W 83. minucie trafieniem dla ekipy rywali odpowiedział zaś Siaosi Kaufononga.

Dla reprezentacji Samoa Amerykańskiego była to pierwsza wygrana od 2015 roku, kiedy pokonała 2 września Tonga 2:1, a 4 września Wyspy Cooka 2:0 w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Rosji. Nie awansowała jednak wtedy do kolejnej rundy przez gorszy bilans bramkowy od Samoa.

Później zanotowała cztery porażki i remis na Igrzyskach Pacyfiku w 2019 roku, a także przegrała wszystkie cztery mecze podczas zeszłorocznej edycji tego turnieju. 6 września została zaś pokonana przez Samoa 0:2 w rundzie wstępnej eliminacji do mundialu w 2026 roku. Tego samego dnia również Wyspy Cooka poniosły porażkę 1:3 z Tonga.

W całej swojej historii reprezentacji Samoa Amerykańskiego z 57 spotkań wygrała zaledwie pięć i zanotowała dwa remisy. Ponadto ma na koncie niechlubny rekord najwyższej porażki w meczu międzynarodowym. W 2001 roku Australia strzeliła jej bowiem aż 31 goli, nie tracąc żadnego.

Więcej na ten temat: Samoa Amerykańskie Wyspy Cooka Oceania OFC