Nie żyje Petyr Żekow, legenda bułgarskiego futbolu

Nie żyje Petyr Żekow, legenda bułgarskiego futbolu fot. Wikipedia
Patryk Krenz
Patryk Krenz
Źródło: CSKA Sofia

Bułgarskie media podzieliły się ze światem przykrą wiadomością. W wieku 78 lat zmarł legendarny Petyr Żekow, zdobywca Złotego Buta za sezon 1968/1969.

Żekow to bez wątpienia jedna z największych gwiazd w historii bułgarskiej piłki, a w szczycie formy jeden z lepszych napastników w całej Europie.

Urodzony w 1944 roku zawodnik całą karierę spędził w ojczyźnie, występując dla Dimitrogradu Kniżownik, Beroe Stara Zagora i w końcu CSKA Sofia, w którym święcił największy triumfy.

Ze stołeczną drużyną sięgnął w sumie po dziewięć trofeów, w tym pięciokrotnie za mistrzostwo i czterokrotnie za Puchar Armii Sowieckiej.

W trykocie najbardziej utytułowanego klubu w Bułgarii uzbierał 167 występów. Te okrasił w sposób wybitny, zdobywając aż 144 gole. Świetna forma pomogła mu 1969 roku sięgnąć po statuetkę Złotego Buta dla najskuteczniejszego strzelca na Starym Kontynencie.

Niezwykle ważnym elementem jego kariery były reprezentowanie narodowych barwach. Z reprezentacją „Lwów” wziął udział w Mistrzostwach Świata w 1966 i 1970 roku. W obydwu turniejach Bułgarzy nie wyszli jednak z grupy.

Legendę pożegnało CSKA Sofia, które nadało mu przed wieloma laty pseudonim „Czarodziej”. Piłkarze drużyny z Balgarska Armiya na znak załoby do końca sezonu będą występować w czarnych opaskach.

Petyr Żekow zmarł spokojnie we śnie. Dokładna przyczyna śmierci legendy nie jest znana.

„Z wielkim bólem i smutkiem zawiadamiamy, że dziś w wieku 78 lat odszedł od nas na zawsze legendarny strzelec CSKA i reprezentacji narodowej Petyr Żekow. Odszedł wcześnie rano we śnie” - czytamy w komunikacie aktualnego lidera bułgarskiej efbet Liga.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń” Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń” FC Barcelona: Xavi podpisał [OFICJALNIE] FC Barcelona: Xavi podpisał [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy