Obejrzał dwie żółte kartki, ale sędzia nie mógł go wyrzucić z boiska. Jest taki przepis

Obejrzał dwie żółte kartki, ale sędzia nie mógł go wyrzucić z boiska. Jest taki przepis fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: Transfery.info

Edrick Menjívar, golkiper reprezentacji Hondurasu stał się przykładem na to, że pomimo otrzymanych dwóch żółtych kartek w jednym meczu dalej mógł przebywać na boisku. Dlaczego tak się stało?

Rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Ligi Narodów CONCACAF między Meksykiem a Hondurasem miało bardzo dramatyczny przebieg. Wisienką na torcie okazała się bardzo nietypowa sytuacja związana z upominaniem piłkarzy karą indywidualną.

Jako obiekt eksperymentalny został ujęty Menjívar, występujący na co dzień w ojczyźnianym CD Olimpia zawodnik własnego pola bramkowego. Arbiter główny z Salwadoru, Ivan Cisneros, pokazał mu dwie żółte kartki, ale nie mógł go przedwcześnie odesłać do szatni.

Czy mieliśmy do czynienia z pomyłką, naruszeniem przepisów? Nic z tych rzeczy.

Punkt kulminacyjny nastąpił podczas konkursu rzutów karnych, w którym decydowały się losy, która drużyna znajdzie się w Final Four Ligi Narodów strefy CONCACAF.

To właśnie w rozstrzygającym segmencie meczu golkiper obejrzał drugie „żółtko” za parokrotne wyskakiwanie z linii bramkowej. Wcześniej został ukarany w 86. minucie za opóźnianie gry.

W normalnych okolicznościach sędzia nie miałby innego wyboru, jak wykluczyć zawodnika z rywalizacji. W tym przypadku trafił się jednak wyjątek od reguły.

Zgodnie z przepisami stanowionymi przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB) żółte kartki pokazywane podczas spotkania z liczonym czasem (wliczając dogrywkę) nie wliczają się/są kasowane wraz z początkiem konkursu „jedenastek”.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby bramkarz obejrzał bezpośrednią czerwoną kartkę. Wówczas taki gracz nie może kontynuować udziału, ale cierpi też na tym drużyna przeciwna, która dla równowagi liczebnej musi wycofać jednego z wykonawców podchodzących do uderzenia stojącej piłki.

Ostatecznie górą z pojedynku wyszli Meksykanie, odrabiając dwubramkową stratę z pierwszego meczu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wisła Kraków przeprowadzi hitowy transfer?! To zdobywca Pucharu Francji Wisła Kraków przeprowadzi hitowy transfer?! To zdobywca Pucharu Francji Nicola Zalewski zmieni klub nawet za 18 milionów euro?! Nicola Zalewski zmieni klub nawet za 18 milionów euro?! Wisła Kraków ma nowego bramkarza [OFICJALNIE] Wisła Kraków ma nowego bramkarza [OFICJALNIE] Legia Warszawa złożyła za niego trzy oferty. Bramkarz klubu z Ekstraklasy potwierdził, że wcześniej był bardzo blisko transferu do niej Legia Warszawa złożyła za niego trzy oferty. Bramkarz klubu z Ekstraklasy potwierdził, że wcześniej był bardzo blisko transferu do niej Piotr Stokowiec był gotowy to zrobić, skończyło się zupełnie inaczej. „Szybko poszło” Piotr Stokowiec był gotowy to zrobić, skończyło się zupełnie inaczej. „Szybko poszło” Co na to Borussia Dortmund? Marco Reus z jasnym stanowiskiem w sprawie przyszłości Co na to Borussia Dortmund? Marco Reus z jasnym stanowiskiem w sprawie przyszłości Beniaminek Ekstraklasy z nowym trenerem. ŁKS Łódź ogłosił następcę Piotra Stokowca [OFICJALNIE] Beniaminek Ekstraklasy z nowym trenerem. ŁKS Łódź ogłosił następcę Piotra Stokowca [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy