OFICJALNIE: Czarne chmury nad FC Porto. Klub ukarany grzywną i możliwością wykluczenia z europejskich rozgrywek

2024-05-18 07:56:13; Aktualizacja: 4 tygodnie temu
OFICJALNIE: Czarne chmury nad FC Porto. Klub ukarany grzywną i możliwością wykluczenia z europejskich rozgrywek

UEFA ukarała FC Porto grzywną oraz wykluczeniem z europejskich rozgrywek na jeden sezon w zawieszeniu na dwa lata za nieprzestrzeganie finansowego fair play.

Komisja Kontroli Finansowej Europejskiej Unii Związków Piłkarskich dokonała audytu wśród wielu europejskich ekip. Wiele z nich otrzymało kary finansowe, lecz to Porto zajęło czołówki gazet w tym temacie, otrzymując najdotkliwszą jako najbardziej rozpoznawalna marka z niechlubnego grona.

„W przypadku FC Porto wykluczenie zostaje zawieszone na okres próbny, wynoszący dwa sezony. Zostanie ono zastosowane wyłącznie w przypadku, gdy klub nie spełni wymogów dotyczących wypłacalności w sezonach 2024/2025 oraz 2025/2026” – czytamy w oficjalnej notatce UEFA.

Oprócz wyroku w zawieszeniu na tle sportowym „Smokom” wymierzono grzywnę w wysokości 1,5 miliona euro za niespłacone długi wobec innych klubów piłkarskich, pracowników oraz władz lub organizacji społecznych.

30-krotny mistrz Portugalii odwołały się od kary w połowie kwietnia, lecz dziesięć dni później ustępujący ze stanowiska prezydenta Pinto da Costa przyznał w jednym z wywiadów, iż faktycznie widnieją zaległości w płatnościach dla niektórych podmiotów.

Inne piłkarskie firmy objęte sankcjami finansowymi to Galatasaray, Real Betis, CSKA Sofia, Dinamo Tbilisi, Partizan Belgrad, Ordabasy Szymkent, Riga FC oraz FK Auda.

Adana Demirspor i FK Szachcior Soligorsk to z kolei kluby wykluczone z udziału w europejskich rozgrywkach w następnej edycji.