OFICJALNIE: Duże zmiany w Lidze Mistrzyń

OFICJALNIE: Duże zmiany w Lidze Mistrzyń fot. OShuma / Shutterstock.com
Jan Chromik
Jan Chromik
Źródło: UEFA

UEFA ogłosiła, że od sezonu 2025/2026 zajdą duże zmiany w formacie Ligi Mistrzyń. Pojawią się też nowe rozgrywki klubowe dla kobiet.

Nowy format Ligi Mistrzyń, który będzie obowiązywał od sezonu 2025/2026, zamiast fazy grupowej wprowadzi formę jednej ligi, w której udział weźmie 18 zespołów, czyli o dwa więcej niż ma to miejsce aktualnie.

Taka decyzja to żadne zaskoczenie, bo na taki system zdecydowano się już w przypadku mężczyzn i takie rozwiązanie będzie u nich obowiązywać już od sezonu 2024/2025.

Format jednej ligi oznacza, że każdy zespół rozegra sześć spotkań i to każde z innym rywalem, z czego połowa z nich będzie miała miejsce u siebie, a pozostałe trzy na wyjeździe. Aby określić konkretnych przeciwników, drużyny zostaną sklasyfikowane w trzech pulach w oparciu o ich najnowszy klubowy ranking.

Każda drużyna zostanie następnie wylosowana do gry z dwoma przeciwnikami z każdej z tych pul, rozgrywając jeden mecz z drużyną z danej grupy u siebie i jeden na wyjeździe. Wszystko to ma na celu skonstruowanie zrównoważonego kalendarza i zapewnienia odpowiedniego poziomu rywalizacji.

Wyniki z poszczególnych spotkań będą sumowane w tabeli, w której pod uwagę będą brani wszyscy uczestnicy razem. Taka zmiana ma zapewnić większe emocje kibicom i sprawić, że wszystkie spotkania będą ważne. Brak rewanżów zapewni też widzowi większą różnorodność spotkań.

Cztery najlepsze drużyny w lidze automatycznie zakwalifikują się do ćwierćfinałów, podczas gdy zespoły zajmujące miejsca od piątego do dwunastego będą rywalizować w fazie play-off, aby zapewnić sobie drogę do najlepszej ósemki.

Od ćwierćfinałów wracamy natomiast do klasycznego i znanego nam modelu.

W sezonie 2025/2026 po raz pierwszy UEFA zorganizuje również drugie klubowe rozgrywki kobiet, które będą miały charakter bezpośredniego pucharu, rozgrywanego równolegle z Ligą Mistrzyń i część zespołów, która z niej odpadnie, przejdzie do rywalizacji w nowym turnieju.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wisła Kraków przeprowadzi hitowy transfer?! To zdobywca Pucharu Francji Wisła Kraków przeprowadzi hitowy transfer?! To zdobywca Pucharu Francji Nicola Zalewski zmieni klub nawet za 18 milionów euro?! Nicola Zalewski zmieni klub nawet za 18 milionów euro?! Wisła Kraków ma nowego bramkarza [OFICJALNIE] Wisła Kraków ma nowego bramkarza [OFICJALNIE] Legia Warszawa złożyła za niego trzy oferty. Bramkarz klubu z Ekstraklasy potwierdził, że wcześniej był bardzo blisko transferu do niej Legia Warszawa złożyła za niego trzy oferty. Bramkarz klubu z Ekstraklasy potwierdził, że wcześniej był bardzo blisko transferu do niej Piotr Stokowiec był gotowy to zrobić, skończyło się zupełnie inaczej. „Szybko poszło” Piotr Stokowiec był gotowy to zrobić, skończyło się zupełnie inaczej. „Szybko poszło” Co na to Borussia Dortmund? Marco Reus z jasnym stanowiskiem w sprawie przyszłości Co na to Borussia Dortmund? Marco Reus z jasnym stanowiskiem w sprawie przyszłości Beniaminek Ekstraklasy z nowym trenerem. ŁKS Łódź ogłosił następcę Piotra Stokowca [OFICJALNIE] Beniaminek Ekstraklasy z nowym trenerem. ŁKS Łódź ogłosił następcę Piotra Stokowca [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy