OFICJALNIE: FIFA wyznaczyła nowego gospodarza Mistrzostw Świata U-20. Gigant wraca do rywalizacji

2023-04-17 21:55:15; Aktualizacja: 1 rok temu
OFICJALNIE: FIFA wyznaczyła nowego gospodarza Mistrzostw Świata U-20. Gigant wraca do rywalizacji Fot. Yuri Turkov / Shutterstock.com

FIFA powierzyła Argentynie funkcję gospodarza nadchodzących Mistrzostw Świata do lat 20 w obliczu odebrania tej roli Indonezji.

Pierwotnie 23. edycja młodzieżowego mundialu miała odbyć się w 2021 roku. Została jednak przeniesiona aż o dwa lata z powodu trwającej wówczas pandemii koronawirusa.

FIFA zdecydowała wtedy o utrzymaniu w mocy wcześniejszych ustaleń odnośnie goszczenia turnieju przez Indonezję, która wypełniła wszystkie powierzone jej zadania związane z przygotowaniem infrastruktury.

Osiągnięcie sukcesu na tym polu nie uchroniło jednego wyspy położonej między Oceanem Spokojnym a Indyjskim od gniewu światowej centrali po tym, jak tamtejsze władze nie zgodziły się na udział w imprezie Izraela.

Nie utrzymują one stosunków dyplomatycznych z tym krajem i jednocześnie sprzeciwiają się jego działaniom podejmowanym przeciwko Palestyńczykom.

FIFA odwołała początkowo losowanie zaplanowane na 31 marca w nadziei na wypracowanie konsensusu, widząc jednak, że nie ma na to szans postanowiła w trybie pilnym odebrać Indonezji funkcję gospodarza i rozpocząć poszukiwania nowego.

Te zakończyły się sukcesem w postaci wydania komunikatu o organizacji zbliżających się Mistrzostw Świata U-20 przez Argentynę.

Reprezentacja, mająca na swoim koncie najwięcej sukcesów tej imprezie - sześć, nie awansowała na młodzieżowy mundial poprzez rozgrywane na kontynencie mistrzostwa Ameryki Południowej i teraz tylnymi drzwiami powróci do rywalizacji o prestiżowe trofeum.

- FIFA ma przyjemność ogłosić, że tegoroczna edycja Mistrzostw Świata FIFA U-20 odbędzie się w Argentynie, ponieważ ojczyzna mistrzów świata otwiera swoje podwoje dla przyszłych supergwiazd światowego futbolu. Chciałbym podziękować AFA, a zwłaszcza jej prezydentowi Claudio Tapii, a także władzom rządowym za ich zaangażowanie w organizację tego wspaniałego wydarzenia w tak krótkim czasie - powiedział prezydent Gianni Infantino.

- Mistrzostwa Świata U-20 odgrywają kluczową rolę w wysiłkach FIFA na rzecz promowania młodzieżowej piłki nożnej na całym świecie. Od 1977 roku w turnieju biorą udział jedni z największych graczy ostatnich dziesięcioleci, w tym Diego Armando Maradona, Lionel Messi, Paul Pogba, Erling Haaland i wielu innych. To, że tegoroczna edycja odbędzie się w kraju, który żyje i oddycha piłką nożną, będzie ogromną inspiracją dla przyszłych gwiazd - dodał.

Turniej odbędzie się między 20 maja a 11 czerwca 2023 roku z udziałem następujących drużyn - Argentyna (gospodarz), Uzbekistan (mistrz Azji), Irak, Japonia, Korea Południowa, Senegal (mistrz Afryki), Gambia, Nigeria, Tunezja, Stany Zjednoczone (mistrz CONCACAF), Dominikana, Gwatemala, Honduras, Brazylia (mistrz Ameryki Południowej), Kolumbia, Ekwador, Urugwaj, Nowa Zelandia (mistrz Oceanii), Fidżi, Anglia (mistrz Europy), Francja, Izrael, Włochy i Słowacja.

Losowania fazy grupowej Mistrzostw Świata U-20 zaplanowano na piątek 21 kwietnia. Dokładna godzina ceremonii oraz miejsca rozegrania poszczególnych spotkań zostaną podane w późniejszym terminie.