OFICJALNIE: Górnik Łęczna z pierwszym letnim transferem. Powrót po „egzotycznej” przygodzie

2024-06-20 07:40:13; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
OFICJALNIE: Górnik Łęczna z pierwszym letnim transferem. Powrót po „egzotycznej” przygodzie Fot. Górnik Łęczna
Dawid Basiak
Dawid Basiak Źródło: Górnik Łęczna

Górnik Łęczna pochwalił się swoim pierwszym letnim wzmocnieniem. Po dwóch latach rozłąki do klubu z województwa lubelskiego powrócił Przemysław Banaszak. Ostatnio ubierał on trykot uzbeckiego Paxtakoru Taszkent.

Wszystko wskazuje na to, że podczas letniej przerwy Górnik Łęczna dość mocno odświeży swoją dotychczasową kadrę. Na ten moment szeregi pierwszoligowca opuścili Maciej Gostomski, Daniel Dziwniel, Piotr Starzyński, Enis Fazłagiḱ, Mateusz Młyński oraz Kacper Łukasiak.

Ten pierwszy po świetnej kampanii, w której został mianowany najlepszym bramkarzem zaplecza Ekstraklasy, podjął decyzję o przeprowadzce do Wisły Płock. W przypadku Dziwniela nie doszło do przedłużenia wygasającego kontraktu. Pozostała czwórka po zakończonym okresie wypożyczenia powróciła do swoich macierzystych klubów.

Dodatkowo w tle wciąż ważą się losy pozostałych zawodników, którzy trafili na radary innych drużyn. W tym gronie znajdują się choćby Souleymane Cissé czy też Lukas Klemenz. Niewykluczone, że obaj zakotwiczą wkrótce w nowych miejscach.

Na samych ubytkach oczywiście się nie skończy, dlatego też działacze Górnika pracują nad nowymi wzmocnieniami. Jedno z nich zostało już oficjalnie potwierdzone.

Do klubu ze wschodniej części kraju powrócił napastnik Przemysław Banaszak, który ostatnio występował w barwach uzbeckiego Paxtakoru Taszkent.

27-latek urodzony w Szczebrzeszynie na transfer do egzotycznej ligi zdecydował się w lipcu 2022 roku. Wtedy wówczas Górnik zainkasował za niego ponad 100 tysięcy euro. Tym samym stał się on pierwszym Polakiem w historii uzbeckiej ekstraklasy.

Wychowanek Hetmana Żółkiewka dla klubu ze stolicy kraju rozegrał łącznie 26 spotkań, w których zdobył sześć bramek oraz zanotował trzy asysty. Wraz z nim sięgnął po dwukrotne mistrzostwo Uzbekistanu. Dodatkowo miał on również okazję do zanotowania swojego debiutu na boiskach Azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Banaszak powraca teraz do Górnika, którego barwy miał już okazję reprezentować w przeszłości, również w Ekstraklasie. Jego dotychczasowy bilans dla „Zielono Czarnych” składa się na 89 rozegranych spotkań, okraszonych siedemnastoma bramkami oraz czterema asystami.

W jego CV możemy również znaleźć takie drużyny jak Chełmianka Chełm czy Widzew Łódź.

Napastnik podpisał z Górnikiem roczną umowę z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Od ponad sześciu miesięcy pozostawał on bez klubu, dlatego też łęcznianie pozyskali go na zasadzie wolnego transferu.