OFICJALNIE: Hiszpania pierwszym finalistą EURO 2024! Koncert Lamine'a Yamala

2024-07-09 23:01:01; Aktualizacja: 2 tygodnie temu
OFICJALNIE: Hiszpania pierwszym finalistą EURO 2024! Koncert Lamine'a Yamala Fot. Spada/LaPresse/SIPA USA/PressFocus
Jan Chromik
Jan Chromik Źródło: Transfery.info

Hiszpania, po bardzo dobrym meczu, pokonała Francję 2:1 i zameldowała się w finale Mistrzostw Europy. Bohaterem „La Furia Roja” został 16-letni Lamine Yamal.

W pierwszym półfinale EURO 2024 za delikatnych faworytów mogła uchodzić Hiszpania, ponieważ to jej gra na tym turnieju często cieszyła oko, a po wyeliminowaniu Niemców, wielu ekspertów widziało w niej głównego kandydata do końcowego triumfu.

Na przeciwnym biegunie znajdowała się reprezentacja Francji. „Les Bleus” nie imponowali formą, a oglądanie ich spotkań często było męczącym doświadczeniem dla kibiców. Wystarczy zresztą powiedzieć, że Francuzi do półfinału zdobyli na tym turnieju zaledwie trzy bramki, a w dodatku dwie z nich to były trafienia samobójcze, a jedna padła po strzale z rzutu karnego.

W piątej minucie doskonałą okazję do zdobycia bramki miał Fabián Ruiz, który jednak nie wykorzystał świetnego dośrodkowania Lamina Yamala i z kilku metrów posłał piłkę głową ponad bramką.

Jak to mówi słynne piłkarskie porzekadło - „niewykorzystane okazje lubią się mścić” i tak też było w tym przypadku. W dziewiątej minucie doskonałą wizją popisał się Kylian Mbappé, któremu wyraźnie lepiej grało się bez maski ochronnej. Kapitan „Les Bleus” posłał „ciasteczko” do Randala Kolo Muaniego, który z kilku metrów posłał piłkę do siatki po strzale głową - był to pierwszy gol Francuzów strzelony z gry w tym turnieju i, jak się okazało, jedyny.

Hiszpanii udało się wyrównać w 21. minucie, kiedy to swoim geniuszem popisał się Lamine Yamal. 16-latek mierzonym strzałem zza pola karnego zmusił Mike'a Maignana do kapitulacji i stał się tym samym najmłodszym strzelcem w historii Mistrzostw Europy.

„La Furia Roja” nie zadowoliła się remisem i poszła za ciosem - już cztery minuty po bramce gwiazdy FC Barcelony, z trafienia cieszył się Dani Olmo, chociaż ostatecznie wpadła ona do siatki za sprawą Julesa Koundé.

Na początku drugiej połowy na dobrą pozycję wychodził Nico Williams, jednak na wyjście z bramki zdecydował się Maignan, który pewną interwencją najpewniej uratował swoją drużynę od straty bramki. Początkowo wydawało się, że bramkarz Milanu okupił tę interwencję kontuzją, ale ostatecznie jednak pozostał na boisku.

Druga część spotkania nie obfitowała w wiele okazji bramkowych. Francuzi starali się doprowadzić do wyrównania, jednak nie potrafili wykreować żadnych klarownych sytuacji. Przed najlepszą okazją do zdobycia bramki stanął w 86. minucie spotkania Kylian Mbappé, który jednak posłał piłkę wysoko nad bramką.

Wynik już się nie zmienił i wiemy już, że w niedzielnym finale Mistrzostw Europy na pewno wystąpi Hiszpania.

Oceny piłkarzy za występ w skali 1-10

Hiszpania: Unai Simón - 7; Navas - 7, Nacho - 7, Laporte - 6, Cucurella - 6; Rodri - 7, Fabián - 7; Yamal - 9, Olmo - 9, N. Williams - 8; Morata - 7.

Z ławki: Vivian - 7, Oyarzabal - 6, Merino - 6, Torres - bez oceny, Zubimendi - bez oceny.

Francja: Maignan - 6; Koundé - 5, Upamecano - 6, Saliba - 5, Theo - 6; Tchouaméni - 5, Kanté - 6, Rabiot - 6; Dembélé - 7, Kolo Muani - 8, Mbappé - 7.

Z ławki: Camavinga - 6, Griezmann - 6, Barcola - 7, Giroud - 5.