OFICJALNIE: Jude Bellingham „ukarany” przez UEFA

2024-07-05 13:37:36; Aktualizacja: 2 dni temu
OFICJALNIE: Jude Bellingham „ukarany” przez UEFA Fot. Vitalii Vitleo / Shutterstock.com
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: UEFA

Jude Bellingham został zawieszony na jeden mecz przez UEFA za gest wykonany w meczu EURO 2024 ze Słowacją. Co istotne, kara jest zawieszona na rok.

Reprezentacja Anglii w dramatycznych okolicznościach awansowała do 1/4 finału Mistrzostw Europy, pokonując Słowację. Niżej notowany przeciwnik prowadził jedną bramką do 95. minuty. Gdy wydawało się, że dojdzie do sensacji, ekwilibrystycznym trafieniem popisał się Jude Bellingham.

Gwiazdor Realu Madryt doprowadził po strzale z przewrotki do wyrównania, a co za tym idzie do dogrywki. Na 2:1 podwyższył Harry Kane, wyrzucając naszych sąsiadów z turnieju.

Po meczu wokół Bellinghama zrobiło się głośno - nie tylko z powodu spektakularnego gola. Po zanotowaniu trafienia wykonał kontrowersyjny gest, łapiąc się w okolicach krocza. Internauci uznali, że w ten sposób zwrócił się do kibiców Słowacji, choć on sam zapewniał, że był to żart skierowany do kolegi.

UEFA wszczęła śledztwo po całym zajściu. Oficjalną decyzją Anglik został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy euro oraz karą zawieszenia na jeden mecz. Jest jedno „ale”.

Banicja została zawieszona na jeden rok, co oznacza, że bramkostrzelny pomocnik będzie mógł wystąpić w 1/4 finału ze Szwajcarią.

„Organ Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA zdecydował: ukarać piłkarza Angielskiej Federacji Jude'a Bellinghama grzywną w wysokości 30 tysięcy euro i zawiesić go na w sumie jeden mecz rozgrywek UEFA, w którym mógłby on wystąpić za naruszenie podstawowych zasad odpowiedniego zachowania. Wspomniane zawieszenie nie wchodzi od razu w życie i jest zawieszone na okres roku, zaczynając od daty opublikowanej decyzji” - czytamy w oświadczeniu.

Jude Bellingham na trwających Mistrzostwach Europy zanotował dotychczas dwa trafienia - z Serbią i Słowacją.

Z taką pobłażliwością ze strony europejskiej centrali nie spotkał się Merih Demiral, który został zawieszony na dwa mecze w ramach rozgrywek reprezentacyjnych.