OFICJALNIE: Kłopoty Kamerunu. Obrońca tytułu zostanie wykluczony z Pucharu Narodów Afryki?!

OFICJALNIE: Kłopoty Kamerunu. Obrońca tytułu zostanie wykluczony z Pucharu Narodów Afryki?! fot.
Norbert Bożejewicz
Źródło: L’Équipe | TAS

Kamerun zdołał po utracie statusu gospodarza nadchodzących mistrzostw kontynentu zająć w grupie eliminacyjnej miejsce gwarantujące udział w głównej fazie turnieju. Wkrótce może zostać jednak jego pozbawiony.

„Nieposkromione Lwy” traktowały większość swoich eliminacyjnych meczów w grupie B jako potyczki towarzyskie z uwagi na fakt, że miały zapewniony udział mistrzostwach „Czarnego Lądu”.

Przed kilkoma miesiącami Komitet Wykonawczy Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zdecydował się pozbawić Kamerun statusu gospodarza Pucharu Narodów Afryki, ponieważ ten miał olbrzymie opóźnienia związane z budową obiektów oraz zapewnieniem należytego bezpieczeństwa uczestnikom turnieju oraz kibicom.

Ekipa prowadzona przez Clarence'a Seedorfa nie została jednocześnie wykluczona z głównej fazy imprezy i ostatecznie zapewniła sobie awans na kontynentalne mistrzostwa dzięki pokonaniu Komorów (3:0) w ostatnim meczu eliminacyjnym, który pozwolił obrońcą tytuł zająć drugie miejsce w swojej grupie za Marokiem.

„Nieposkromione Lwy” nie mogą być jednak jeszcze pewne udziału w PNA 2019, ponieważ Federacja Piłkarska Komorów zebrała 19 tysięcy euro na złożenie oficjalnego wniosków do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, w którym domaga się wykluczenia ich z imprezy. Przedstawiciele tamtejszego futbolu uważają, że Kamerun po utracie statusu gospodarza powinien zostać także pozbawiony możliwości udziału w głównej fazie turnieju przez CAF.

Afrykańska Konfederacja Piłkarska w niedalekiej przeszłości pozbawiała już Maroko i Libię organizacji mistrzostw „Czarnego Lądu” odpowiednio w 2015 i 2017 roku. Pierwsza z wymienionych reprezentacji została także wykluczona z imprezy, ponieważ wówczas gospodarz nie brał udziału w eliminacjach. Z kolei druga z drużyn nie zajęła w swojej grupie miejsca gwarantującego jej awans.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie przyjął wniosek Komorów i zapowiedział wydanie werdyktu w jego sprawie w ciągu najbliższych 20 dni.

Przypominamy, że już 12 kwietnia w Kairze odbędzie się losowanie fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki 2019, który na przełomie czerwca i lipca odbędzie się w Egipcie.

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy