OFICJALNIE: Klub Polaka z awansem do Bundesligi. Powrót po 13 latach

2024-05-12 16:11:57; Aktualizacja: 4 miesiące temu
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

FC St. Pauli zagra w Bundeslidze. Klub, którego barwy reprezentuje Adam Dźwigała, zwyciężył w niedzielę nad VfL Osnabrück (3:1), pieczętując kwestię związaną z bezpośrednim awansem do niemieckiej elity.

Kibice zgromadzeni na trybunach Millerntor-Stadion w Hamburgu zakupili wejściówki z nadzieją, że po ostatnim gwizdku arbitra wraz ze swoimi ulubieńcami będą mogli świętować upragniony awans do Bundesligi.

Aby tak się stało, FC St. Pauli potrzebowało co najmniej punktu w starciu z czerwoną latarnią ligi, a więc ekipą VfL Osnabrück.

Gospodarze przybliżyli się do świętowania sukcesu już w siódmej minucie, kiedy do siatki trafił Oladapo Afolayan. Po przerwie ten sam piłkarz dorzucił drugiego gola, a na listę strzelców wpisał się ponadto Marcel Hartel. Przyjezdnych było stać jedynie na bramkę honorową autorstwa Larsa Kehla z doliczonego czasu gry drugiej połowy.

Tuż po końcowym gwizdku sędziego rozentuzjazmowani kibice wbiegli na murawę stadionu, celebrując awans do Bundesligi.

FC St. Pauli wraca do rozgrywek w niemieckiej elicie po 13 latach przerwy. Grono najlepszych drużyn w kraju opuścili w sezonie 2010/2011, zajmując wówczas ostatnie miejsce w lidze.

Udział w awansie hamburskiego klubu miał również jeden z Polaków. To Adam Dźwigała, który z zespołem noszącym przydomek „Piratów Ligi” związany jest od grudnia 2020 roku. Wcześniej na polskich stadionach oglądaliśmy go między innymi w barwach Wisły Płock, Lechii Gdańsk, Górnika Łęczna, Górnika Zabrze czy Jagiellonii Białystok.

W trwającym sezonie polski defensor zanotował 16 ligowych występów. Pod koniec marca bieżącego roku 28-latek związał się z aktualnym pracodawcą nowym kontraktem.

Awansując do Bundesligi, drużyna FC St. Pauli zagrała na nosie swojemu lokalnemu rywalowi, którym jest HSV. Sześciokrotny mistrz Niemiec od kilku lat bezskutecznie stara się o powrót do elity.