OFICJALNIE: Major League Soccer uruchomi ligę rozwojową w 2022 roku

OFICJALNIE: Major League Soccer uruchomi ligę rozwojową w 2022 roku
Piotr Zelek
Piotr Zelek
Źródło: MLS | ESPN

Major League Soccer uruchomi w przyszłym roku ligę skoncentrowaną na rozwoju, która ma wypełnić lukę między akademiami młodzieżowymi a pierwszymi drużynami - ogłosił zarząd ligi w poniedziałek.

Nowa liga, która nie została jeszcze nazwana, ma liczyć około 20 drużyn w pierwszym roku działalności, w tym kilka zespołów MLS, które obecnie grają w USL Championship i USL League One. Do 2023 roku każda drużyna MLS z niższą dywizją będzie grała w lidze, która będzie również zawierać nieograniczoną liczbę niezależnych drużyn spoza obecnej struktury własnościowej ligi. Jest wielce prawdopodobne, że w pierwszym roku będzie co najmniej kilka niezależnych zespołów.

Istnieją trzy główne czynniki motywujące do tworzenia ligi, według prezesa MLS i zastępcy komisarza Marka Abbotta: Zakończenie ścieżki profesjonalnej od poziomu młodzieżowego wprost do MLS, co zbliży profesjonalną piłkę nożną do nowych rynków medialnych i zapewni więcej możliwości w różnych sferach związanych z piłką nożną do bardziej zróżnicowanej puli kandydatów.

- Jednym z naprawdę kluczowych komponentów jest posiadanie możliwości organizacji niższej dywizji dla graczy, którzy przeszli przez system rozwoju, ale nie są jeszcze gotowi do gry dla swojego pierwszego zespołu - wyjaśnił Abbott w rozmowie z ESPN. - Musimy znaleźć miejsce dla nich, aby mieć znaczącą konkurencję i istotne minuty gry, a posiadanie tętniącej życiem niższej ligi jest sposobem, aby to zrobić.

Przez kilka lat to USL zapewniało tę funkcję, a związek przynosił korzyści każdej lidze w różnym stopniu. Jednak w miarę rozwoju obu lig, coraz bardziej oczywiste stawało się, że drużyny rywalizujące w MLS były motywowane rozwojem zawodników, podczas gdy drużyny USL stawiały na pierwszym miejscu wyniki na boisku.

- W początkowych latach, uważam, że USL naprawdę chciało nas mieć w swoich szeregach i byli do tego przychylnie nastawieni - powiedział wieloletni trener Sporting Kansas City, Peter Vermes. - Starali się, oczywiście, rozwijać swoją ligę i to był sposób, aby uczynić ją nieco ekscytującą, aby mieć nas w pobliżu. Ale realistycznie rzecz biorąc, to, co próbujemy zrobić i sposób, w jaki staramy się używać tych zespołów jako przedłużenia szeregów naszej pierwszej drużyny, jak staramy się rozwijać przyszłość naszych drużyn MLS, to niekoniecznie są to ich cele.

- To nie jest żaden rodzaj krytyki, to po prostu rzeczywistość - skwitował.

Drużyny z MLS w nowej lidze będą grały albo na stadionie MLS, albo na mniejszym obiekcie w stosunkowo bliskiej odległości, tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku drużyn grających w USL. Z czasem niektóre drużyny MLS mogą zdecydować się na założenie drugiej drużyny na innym rynku medialnym, próbując w ten sposób zwiększyć swój zasięg. Niezależne zespoły będą musiały zapłacić nieujawnioną opłatę za udział w lidze.

Struktura i kalendarz rozgrywek będą bardzo zbliżone do tych w MLS, włącznie z wykorzystaniem systemu podziału na konferencje. Harmonogram 20-26 meczów rozpocznie się pod koniec marca i będzie prowadził do playoffów i meczu o mistrzostwo, który odbędzie się na początku grudnia. Niezależne drużyny będą mogły brać udział w rozgrywkach U.S. Open Cup, a w miarę rozwoju ligi, MLS planuje zbadać możliwości, aby umożliwić zespołom z ligi grę w niższych ligach z innych krajów.

Kierownictwo ligi zostanie wybrane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i będzie miało siedzibę w Nowym Jorku, w tym samym budynku co Major League Soccer.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy