OFICJALNIE: Manchester City wykluczony z dwóch następnych edycji Ligi Mistrzów

OFICJALNIE: Manchester City wykluczony z dwóch następnych edycji Ligi Mistrzów
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: UEFA

Manchester City nie będzie mógł wziąć udziału w dwóch kolejnych edycjach Ligi Mistrzów w związku z poważnym naruszeniem zasad Finansowego Fair Play.

Izba Orzekająca Rady Finansowej Kontroli Klubów (CFCB) zakończyła śledztwo w sprawie złamania regulaminu Finansowego Fair Play przez Manchester City i uznała, ze aktualny mistrz Anglii dopuścił się rażącego naruszenia obowiązujących zasad w latach 2012-2016. W związku z tym klub został wykluczony z dwóch kolejnych edycji Ligi Mistrzów. Jednocześnie może spokojnie dokończyć trwające rozgrywki.

Klub dostał też karę finansową w wysokości 30 milionów euro (25 milionów funtów).

Całościowo kara ma pokazywać skalę i powagę naruszeń. UEFA nie spodobało się choćby sztuczne pompowanie wartości kontraktów sponsorskich w celu spełnienia wymagań zasad Finansowego Fair Play.

Na decyzję federacji miały też wpływ wycieki dokumentów i poczty elektronicznej za sprawą „Football Leaks” opublikowane w „Der Spiegel”. Pokazywały one, że spora część doli reklamowej City pochodzi od jednej i tej samej osoby, właściciela klubu Sheikha Mansoura bin Zayeda Al Nahyana, pośrednio i bezpośrednio.

Poniżej prezentujemy treść komunikatu opublikowaną przez Izbę Orzekającą Rady Finansowej Kontroli Klubów (CFCB).

„CFCB po rozprawie, która odbyła się 22 stycznia 2020 roku pod przewodnictwem José da Cunhi Rodriguesa, powiadomiła dziś Manchester City o ostatecznej decyzji w sprawie badanej przez głównego detektywa CFCB.

Izba Orzekająca, po przeanalizowaniu wszystkich dowodów, stwierdziła, że ​​angielski klub dopuścił się poważnego naruszenia przepisów dotyczących licencjonowania i Finansowego Fair Play, zawyżając przychody ze sponsoringu na swoich kontach oraz w informacjach przekazanych do UEFA między rokiem 2012 a 2016.

Izba Orzekająca dopatrzyła się również naruszenia przepisów dotyczących braku współpracy Manchesteru City przy prowadzonym dochodzeniu i dlatego nałożyła na klub piłkarski środki dyscyplinarne nakazującego jego wykluczenie z udziału w rozgrywkach klubowych UEFA w kolejnych dwóch sezonach (2020/2021 i 2021/2022) i zapłacenie grzywny w wysokości 30 milionów euro.

Od decyzji Izby Orzekającej przysługuje odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Jeżeli Manchester City skorzysta z tego prawa, to pełna uzasadniona decyzja nie zostanie opublikowana do czasu orzeczenia wydanego przez CAS” - czytamy na stronie UEFA.

Manchester City ustosunkował się już do kary stosownym oświadczenie, wyrażając ogromne rozczarowanie i zapowiadając błyskawiczne odwołanie do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Lewandowski będzie pauzował dłużej niż przypuszczano? Zaskakujące doniesienia z Niemiec Lewandowski będzie pauzował dłużej niż przypuszczano? Zaskakujące doniesienia z Niemiec Alphonso Davies mógł trafić do Manchesteru United... za dwa miliony funtów Alphonso Davies mógł trafić do Manchesteru United... za dwa miliony funtów Luis Suárez potwierdził klauzulę w umowie w Barceloną. Możliwe jej automatyczne przedłużenie Luis Suárez potwierdził klauzulę w umowie w Barceloną. Możliwe jej automatyczne przedłużenie Koronawirus może pozbawić Liverpool tytułu mistrzowskiego Koronawirus może pozbawić Liverpool tytułu mistrzowskiego OFICJALNIE: Hubert Wołąkiewicz w Widzewie OFICJALNIE: Hubert Wołąkiewicz w Widzewie Koronawirus: Szwajcaria zawiesza ligę Koronawirus: Szwajcaria zawiesza ligę Liga Europy: Pary 1/8 finału rozlosowane Liga Europy: Pary 1/8 finału rozlosowane

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy