OFICJALNIE: Pierwszy piłkarski klub wezwał do bojkotu Mistrzostw Świata w Katarze

OFICJALNIE: Pierwszy piłkarski klub wezwał do bojkotu Mistrzostw Świata w Katarze fot. Photo Play / Shutterstock.com
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Tromsø

Po wstrząsających doniesieniach „The Guardian” o ponad 6500 ofiar podczas prac przygotowawczych do Mistrzostw Świata w 2022 roku, Tromsø IL, jako pierwszy klub piłkarski, wezwało do bojkotu imprezy organizowanej w Katarze.

Azjatycki kraj został w pełni pochłonięty pracą, która ma zaprocentować najlepszym mundialem w historii. Katarczykom zamarzyło się nie tylko siedem nowych stadionów, ale i nowe… miasto. To właśnie w nim ma zostać rozegrany finał turnieju.

Organizacja imprezy ma też mroczną stronę. Jak wynika z raportu „The Guardian”, w wyniku prac budowalnych śmierć poniosło już ponad 6500 osób. Wielu z nich nie otrzymywało w ogóle wynagrodzenia, ale krajowe władze oraz FIFA cały czas milczą w tej sprawie.

Mając to wszystko na uwadze, Tromsø IL postanowiło wydać oświadczenie. Przedstawiciel norweskiego futbolu jako pierwszy klub na świecie wezwał do bojkotu nachodzących mistrzostw świata.

„Od kilku lat jesteśmy świadkami krytyki wobec FIFA oraz Kataru w związku z mundialem w 2022 roku. Zaczęło się od przyznania mistrzostw, co kilka źródeł określiło mianem korupcji, a następnie pojawiły się doniesienia o niegodnych warunkach pracy związanych z budową obiektów mistrzostw świata, z którymi spotykają się emigranci.

Różne źródła od wielu lat zwracają uwagę na rosnącą falę zgonów związanych ze zbliżającymi się mistrzostwami świata. Problem opisywany jest jako współczesne niewolnictwo.

Środkiem zmierzającym do przeciwstawieniu się temu jest dialog oraz jawna krytyka. Norweski Związek Piłki Nożnej sam opracował tę strategię. My w Tromsø IL wierzymy, że jest to skuteczne narzędzie.

To jednak nie wystarczy. „The Guardian” niedawno opublikował raport ukazujący ogromną liczbę zmarłych pracowników z zagranicy. Liczby są zatrważające!

Zastosowana strategia nie przyniosła spodziewanych skutków i uważamy, że nadszedł czas, aby przejść do następnego kroku. Jest nim bojkot. Cieszymy się, że wielu ludzi kocha piłkę nożną, a to oznacza, że wielu zainwestuje w tę dyscyplinę sportu. Pieniądze są i zawsze będą częścią naszego sportu. Nie może to jednak oznaczać, że jednocześnie akceptujemy korupcję, zagrażające życiu warunki pracy i odwracamy wzrok, gdy dochodzi do okrucieństw.

Tromsø IL uważa, że nadszedł czas, aby piłka nożna zatrzymała się i cofnęła o kilka kroków. Powinniśmy się zastanowić, jaka jest idea piłki nożnej i dlaczego tak wielu ludzi kocha ten sport. Fakt, że korupcja, współczesne niewolnictwo i wysoka liczba zgonów są podstawą najważniejszej rzeczy w tej dyscyplinie, mistrzostw świata, jest w ogóle nie do zaakceptowania.

Dlatego nie możemy już siedzieć i patrzeć, jak ludzie umierają w imię piłki nożnej. Czas się na moment zatrzymać i ruszyć dalej. Piłka nożna nie może kontrolować polityki i spraw wewnętrznych wszystkich narodów. Ale możemy postawić jasne wymagania dla turniejów piłkarskich, które sami organizujemy.

Tromsø IL zaapeluje do Norweskiego Związku Piłki Nożnej o wsparcie bojkotu Mistrzostw Świata 2022. Uważamy, że jeśli Norwegia zakwalifikuje się do turnieju poprzez zbliżające się eliminacje, powinniśmy odmówić wyjazdu do Kataru.

Tromsø IL nie weźmie również udziału w promocji MŚ 2022 w mediach społecznościowych” – czytamy w oświadczeniu.

Mundial w Katarze odbędzie się między listopadem a grudniem. To pierwszy raz, gdy będziemy świadkami tego typu turnieju poza okresem wakacyjnym.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Juventus i Milan rezygnują. W Superlidze zostają... dwa kluby OFICJALNIE: Juventus i Milan rezygnują. W Superlidze zostają... dwa kluby Hernán Crespo rozkwita jako trener i obiera kurs na powrót do Europy. Pięć zwycięstw w dziesięć dni Hernán Crespo rozkwita jako trener i obiera kurs na powrót do Europy. Pięć zwycięstw w dziesięć dni Flick jednak nie obejmie reprezentacji Niemiec? Szansa na ciekawy krok w klubowej karierze! Flick jednak nie obejmie reprezentacji Niemiec? Szansa na ciekawy krok w klubowej karierze! Igrzyska Olimpijskie: Rozlosowano grupy piłkarskich turniejów Igrzyska Olimpijskie: Rozlosowano grupy piłkarskich turniejów Piotr Zieliński będzie miał nowego trenera?! Zaawansowane rozmowy Piotr Zieliński będzie miał nowego trenera?! Zaawansowane rozmowy Robert Lewandowski gotowy do gry. Rozpoczyna się walka o rekord Robert Lewandowski gotowy do gry. Rozpoczyna się walka o rekord Superliga nie daje za wygraną. Szykują się pozwy dla angielskich klubów Superliga nie daje za wygraną. Szykują się pozwy dla angielskich klubów

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy