OFICJALNIE: Szachtar Donieck apeluje o wyrzucenie Iranu z mundialu

OFICJALNIE: Szachtar Donieck apeluje o wyrzucenie Iranu z mundialu fot. Kanisorn Pringthongfoo / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: Szachtar Donieck

Prezes Szachtara Donieck Serhij Pałkin wystosował oświadczenie, w którym wzywa FIFA do wyłączenia Iranu z uczestnictwa na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Trwająca od lutego wojna w Ukrainie spowodowała wiele szkód. Nie wspominając już o pokaźnej liczbie ofiar konfliktu zbrojnego, wiele zmieniło się także na tle rywalizacji sportowej.

Niedługo po szturmie wojsk rosyjskich, FIFA i UEFA zgodnie postanowiły wykluczyć reprezentację oraz kluby z tego kraju z uczestnictwa w rozgrywkach międzynarodowych.

Gdy w pewnym momencie wydawało się, że ataki na zachodnią i centralną część Ukrainy ustały, po dłuższej przerwie ponownie doszło do bombardowań. Tym razem spory udział w ostrzeliwaniu największych miast przypisuje się Irańczykom, którzy wspierają Rosję ogromną liczbą dronów, służących do celów militarnych.

W poniedziałkowy ranek urzędujący od 2004 roku jako prezes Szachtara Donieck Serhij Pałkin oficjalnie zwrócił się do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, aby wyłączyć reprezentację Iranu z mundialu na Bliskim Wschodzie, a na jej miejsce wysłać ekipę Ukrainy.

W komunikacie uczestnika tegorocznej Ligi Mistrzów czytamy:

„Podczas gdy władze Iranu będą czerpały radość z oglądania swojej drużyny narodowej na Mistrzostwach Świata, w tym samym czasie Ukraińcy będą zabijani przez irańskie drony i pociski rakietowe. Już prawie 250 takich obiektów zaatakowało pokojowe miasta w Ukrainie. Zostały one wyprodukowane i dostarczone przez irańskie władze, a tamtejsi instruktorzy przekazywali wiedzę, jak wykorzystać drony do ataku na zniszczone już domy, muzea, uniwersytety, urzędy, obiekty sportowe czy boiska i, co najistotniejsze, zabitych już Ukraińców, włączając w to dzieci. Dzieci, które marzyły zobaczyć ich drużynę na mundialu.

***

MŚ 2022: Irańczycy apelują do FIFA o... wykluczenie Iranu z mundialu

***

Szachtar wzywa FIFA i całe międzynarodowe społeczeństwo, aby wykluczyć reprezentację Iranu z Mistrzostw Świata w trybie natychmiastowym w związku z pośrednim udziałem w atakach terrorystycznych na Ukrainę.

Wówczas wolne miejsce powinno zostać zajęte przez reprezentację Ukrainy, która udowodniła, że jest godna uczestniczyć na mundialu, mając na uwadze nierówne warunki w porównaniu do innych drużyn narodowych podczas baraży. Ukraina zaangażowała się w nie całym sercem.

To uzasadniona decyzja pod kątem historycznym i sportowym. Zachęcam wszystkich, aby wymóc presję na piłkarskiej biurokracji. Dość powtarzania błędów z mundialu w Rosji w 2018 roku, kiedy posługiwano się pustymi tezami o odpolitycznianiu sportu.

Udostępnianie miejsca terrorystom na Mistrzostwach Świata to także polityka. Czas, aby położyć kres takiej polityce” – podsumował Pałkin.

Iran został rozlosowany w grupie B z Anglią, Stanami Zjednoczonymi i Walią.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tyle trzeba zapłacić za Piotra Zielińskiego. Jeden z najdroższych Polaków w historii Tyle trzeba zapłacić za Piotra Zielińskiego. Jeden z najdroższych Polaków w historii Oshwin Andries nie żyje. Utalentowany piłkarz z Republiki Południowej Afryki bestialsko zamordowany Oshwin Andries nie żyje. Utalentowany piłkarz z Republiki Południowej Afryki bestialsko zamordowany Nicolò Zaniolo odchodzi z Romy. Znamy szczegóły rekordowego transferu Nicolò Zaniolo odchodzi z Romy. Znamy szczegóły rekordowego transferu POTWIERDZONE: Christian Atsu wyciągnięty spod gruzów zawalonego budynku POTWIERDZONE: Christian Atsu wyciągnięty spod gruzów zawalonego budynku Transfery - Relacja na żywo [07/02/2023] Transfery - Relacja na żywo [07/02/2023] Górnik Zabrze finalizuje pierwszy zimowy transfer Górnik Zabrze finalizuje pierwszy zimowy transfer „Przedłużenie umowy z Lionelem Messim to bardzo zły pomysł” „Przedłużenie umowy z Lionelem Messim to bardzo zły pomysł”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy