OFICJALNIE: To się dzieje - DWANAŚCIE klubów dogadało się. Nadchodzi Superliga!

OFICJALNIE: To się dzieje - DWANAŚCIE klubów dogadało się. Nadchodzi Superliga!
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: Superliga

Całą niedzielę czekaliśmy na oficjalny komunikat w sprawie Superligi, doczekaliśmy się chwilę po północy już w poniedziałek. Potwierdzono zawarcie przez dwanaście klubów porozumienia w sprawie nowych rozgrywek.

Pierwszym prezesem Superligi został Florentino Pérez, czyli szef Realu Madryt, a wiceprezesami - Joel Glazer z Manchesteru United oraz Andrea Agnelli z Juventusu.

W komunikacie podkreślono, że przed startem rozgrywek do Superligi dołączą jeszcze trzy kluby, które dołączą do grona również jako założyciele.

Mimo stanowczych reakcji w zasadzie ze wszystkich stron, Superliga deklaruje gotowość do rozmów z UEFA i FIFA w sprawie partnerstwa. Na razie na szczególnie pokojowe negocjacje się nie zapowiada - wisi tu raczej widmo sporu sądowego.

Kiedy dojdzie do pierwszego sezonu Superligi?
Potwierdzono jedynie, że rozgrywki „ruszą najszybciej, jak to tylko możliwe”. Jeśli wierzyć wcześniejszym medialnym spekulacjom, oznacza to debiut już w 2022 roku (aktualizacja: włoskie Sky informuje o możliwym starcie nawet latem TEGO roku).

Jaki będzie format nowych rozgrywek?
Weźmie w nich udział 20 klubów, w tym 15 założycieli (kolejnych pięć drużyn zostanie wyłonionych na podstawie osiągnięć w sezonie poprzedzającym).

Utworzone zostaną dwie grupy po dziesięć zespołów. Podczas trwającej od sierpnia fazy grupowej dojdzie do rywalizacji każdego z każdym w ramach grupy, a bezpośredni awans do ćwierćfinałów wywalczy najlepsza trójka, czyli łącznie sześć drużyn. Te, które zajmą czwarte i piąte miejsca, zmierzą się w play-offach o ćwierćfinały. Wszystko to w systemie spotkanie i rewanż, poza jednomeczowym finałem rozgrywanym na koniec maja na neutralnym terenie.

Co ważne, Superliga chce zastąpić Ligę Mistrzów, a nie stanowić konkurencję dla lig krajowych, co wyraźnie podkreślono w oświadczeniu. Dlatego też mecze rozgrywane będą tylko w środku tygodnia.

Kluby założycielskie Superligi:
AC Milan,
Arsenal,
Atlético Madryt,
Chelsea,
FC Barcelona,
Inter Mediolan,
Juventus,
Liverpool,
Manchester City,
Manchester United,
Real Madryt,
Tottenham,

+ trzy kluby nieznane jeszcze z nazwy.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Newcastle United: Lista wszystkich piłkarzy łączonych ze „Srokami” Newcastle United: Lista wszystkich piłkarzy łączonych ze „Srokami” Legia Warszawa z decyzją w sprawie przyszłości Czesława Michniewicza Legia Warszawa z decyzją w sprawie przyszłości Czesława Michniewicza Wielki skandal na Słowacji. Mecz Spartak Trnawa - Slovan Bratysława przerwany przez bójkę kibiców [WIDEO] Wielki skandal na Słowacji. Mecz Spartak Trnawa - Slovan Bratysława przerwany przez bójkę kibiców [WIDEO] Sergio Reguilón o przerwaniu meczu Newcastle United - Tottenham. „Piłka nożna nie jest najważniejsza” Sergio Reguilón o przerwaniu meczu Newcastle United - Tottenham. „Piłka nożna nie jest najważniejsza” Czesław Michniewicz po porażce Legii Warszawa z Lechem Poznań. „Jest element, którego nie da się wytrenować” Czesław Michniewicz po porażce Legii Warszawa z Lechem Poznań. „Jest element, którego nie da się wytrenować” Lech Poznań: Maciej Skorża sprowokował Czesława Michniewicza. „Zastosowałem pewną grę przed meczem” Lech Poznań: Maciej Skorża sprowokował Czesława Michniewicza. „Zastosowałem pewną grę przed meczem” Eredivisie: Chwile grozy podczas fety kibiców Vitesse [WIDEO] Eredivisie: Chwile grozy podczas fety kibiców Vitesse [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy