OFICJALNIE: UEFA wybrała sędziego meczu otwarcia EURO 2024

2024-06-12 21:22:37; Aktualizacja: 3 miesiące temu
OFICJALNIE: UEFA wybrała sędziego meczu otwarcia EURO 2024 Fot. Review News / Shutterstock.com

UEFA wyznaczyła Clémenta Turpina na sędziego głównego spotkania otwierającego EURO 2024 pomiędzy Niemcami a Szkocją. Pierwotnie spekulowano, że może on przypaść w udziale Szymonowi Marciniakowi.

Polski arbiter zbierał w ostatnich latach świetne recenzje za wykonywaną przez siebie pracę na boisku i w nagrodę za to poprowadził finały Ligi Mistrzów (Inter Mediolan z Manchesterem City) i Mistrzostw Świata (Francja z Argentyną).

Do tych skalpów miał dołożyć mecz otwierający zmagania na Mistrzostwach Europy w Niemczech, ale niestety stracił na to szansę z powodu kontrowersji wokół swojej decyzji o przerwaniu akcji bramkowej Bayernu Monachium z Realem Madryt w półfinale elitarnych klubowych rozgrywek na wagę dogrywki.

Wówczas pośpiesznie odgwizdał pozycję spaloną jednego z graczy „Bawarczyków” tuż przed wpakowaniem futbolówki do siatki. W konsekwencji spadła na niego olbrzymia krytyka ze strony kibiców, dziennikarzy oraz ekspertów gospodarzy EURO 2024, co zmusiło UEFA do zmiany wcześniej nakreślonego planu.

W ten sposób jedenastki Niemiec oraz Szkocji w dniu 14 czerwca o godzinie 21:00 wyprowadzi Clément Turpin.

Francuzowi asystować na liniach będą jego rodacy - Nicolas Danos oraz Benjamin Pages. Arbitrem technicznym będzie z kolei François Letexier, a na VAR-ze zasiądzie Jérôme Brisard.

W kolejnych dniach UEFA będzie sukcesywnie ogłaszać arbitrów kolejnych spotkań. Na pewno jedno z nich przypadnie w udziale Szymonowi Marciniakowi.