Oficjalnie: Zmiany w Pucharze Narodów Afryki. Turniej odbędzie się latem!

Oficjalnie: Zmiany w Pucharze Narodów Afryki. Turniej odbędzie się latem!
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

Afrykańska Konfederacja Piłkarska wprowadziła kilka rewolucyjnych zmian dotyczących sposobu rozgrywania nadchodzącej edycji Pucharu Narodów Afryki.

Komitet Wykonawczy CAF na posiedzeniu w Rabacie przychylił się do propozycji większości związków piłkarskich i zatwierdził zmianę formatu rozgrywania nadchodzących mistrzostw „Czarnego Lądu”.

Czołowe afrykańskie reprezentacje nie były zadowolone z faktu, że turniej o miano najlepszej drużyny kontynentu jest rozgrywany na przełomie stycznia i lutego. Ten termin nie pozwalał wielu krajom na powołanie najlepszych piłkarzy, ponieważ ci nie otrzymywali zgody klubu na udział w imprezie lub sami z tego zaszczytu rezygnowali ze względu na trwające w Europie rozgrywki ligowe czy pucharowe.

Teraz ulegnie to zmianie, ponieważ wspomniany Komitet Wykonawczy CAF podjął decyzję, że najbliższy Puchar Narodów Afryki, który odbędzie się w 2019 roku, zostanie rozegrany na przełomie czerwca i lipca.

Zmiana terminu nie jest jedyną nowością dotyczącą mistrzostw „Czarnego Lądu”. Od wspomnianej edycji w głównej fazie turnieju zobaczymy nie szesnaście a dwadzieścia cztery zespoły. Tym samym rozgrywki będą od teraz odbywać się na wzór ostatniego Euro 2016.

Zwiększenie liczby uczestników Pucharu Narodów Afryki wpłynęło również na korektę zasad trwających eliminacji. Do tej pory awans na imprezę mieli uzyskać zwycięzcy dwunastu grup, trzy najlepsze ekipy z drugich miejsc oraz gospodarz. Teraz zapewniony udział w turnieju będą miały dwa czołowe zespoły z każdej grupy. Jeżeli gospodarz zajmie niższą pozycję, to wówczas awansu nie uzyska druga ekipa.

Komitet Wykonawczy CAF potwierdził także, że mistrzostwa nadal będą odbywać się co dwa lata i startować w nich mogą tylko kadry narodowe z kontynentu afrykańskiego.

Spośród pozostałych wprowadzonych zmian warto także wspomnieć o tym, że kwalifikacje w kategoriach młodzieżowych (U-17, U-20, U-23) będą odbywać się w charakterze strefowym, co pozwoli uniknąć mniej zamożnym związkom piłkarskim dalekich podróży po kontynencie.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Manchester United: Szczegóły przedłużenia wypożyczenia Ighalo Manchester United: Szczegóły przedłużenia wypożyczenia Ighalo Legia: Wieteska trafi do Anglii?! Michniewicz potwierdza zainteresowanie Legia: Wieteska trafi do Anglii?! Michniewicz potwierdza zainteresowanie OFICJALNIE: Ighalo zostaje w Manchesterze United OFICJALNIE: Ighalo zostaje w Manchesterze United OFICJALNIE: Fred wraca do domu. Brazylijczyk ze specjalnym kontraktem na 120-lecie klubu OFICJALNIE: Fred wraca do domu. Brazylijczyk ze specjalnym kontraktem na 120-lecie klubu 50 najdroższych zawodników świata [KPMG]. Messi poza podium, Cristiano Ronaldo i Lewandowski poza dwudziestką 50 najdroższych zawodników świata [KPMG]. Messi poza podium, Cristiano Ronaldo i Lewandowski poza dwudziestką Garay odchodzi z Valencii. Nie chce, ale musi - mocne wypowiedzi na pożegnanie Garay odchodzi z Valencii. Nie chce, ale musi - mocne wypowiedzi na pożegnanie Manchester City: Nélson Semedo tylko za gotówkę. FC Barcelona nie chce Cancelo Manchester City: Nélson Semedo tylko za gotówkę. FC Barcelona nie chce Cancelo

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy