Olivier Giroud w ofensywie: Powrót Benzemy zaburzył balans taktyczny

Olivier Giroud w ofensywie: Powrót Benzemy zaburzył balans taktyczny fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: L’Équipe

Olivier Giroud udzielił wywiadu dziennikowi „L’Équipe”, w którym pytany był między innymi o powrót Karima Benzemy do reprezentacji Francji. Obecnie napastnik Milanu nie jest już powoływany przez Didiera Deschampsa.

Przez lata selekcjoner „Trójkolorowych” stawiał na byłego snajpera Montpellier, Arsenalu i Chelsea, choć często wytykano mu brak bramek na dużych turniejach. Ogólnie Giroud strzelił jednak w drużynie narodowej 46 goli, a więc o 13 więcej niż Karim Benzema. Powrót tego ostatniego do kadry zmienił hierarchię w drużynie.

Listopadowe zgrupowanie będzie trzecim kolejnym, na które Didier Deschamps nie zaprosił 35-latka, grającego obecnie dla Milanu. Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy, w reprezentacji znaleźli się jednak zarówno Giroud, jak i Benzema.

– Nasz wynik na EURO był rozczarowujący. Celem była gra do samego końca turnieju, dojście minimum do półfinału. Jeśli chodzi o mnie, to wiedziałem, co mnie czeka, ale nawet jeżeli się wie, to i tak jest to frustrujące. Starałem się zachować tę złość w sobie i przekuć na dobrą energię, jak mam to w zwyczaju – ocenił imprezę w wykonaniu mistrzów świata napastnik.

To, co tak frustrowało Giroud, to los rezerwowego i tylko dżokera dla wracającego do kadry po latach Karima Benzemy. Rozbrat gwiazdy Realu Madryt z reprezentacją trwał prawie sześć lat, a powrót przez długi czas wydawał się czymś bardzo mało prawdopodobnym. Przeprowadzający wywiad dziennikarz rozpoczął pytaniem o to, w jaki sposób Didier Deschamps ogłosił jego powołanie.

– Dowiedziałem się tak, jak wszyscy inni, kiedy ogłoszono skład, nie zostałem poinformowany wcześniej. Taka była decyzja trenera, widocznie nie chciał żadnych przecieków. Rozumiem go. Kim jestem, żeby miał mówić mi o takich rzeczach wcześniej? Choć chciałbym, żeby tak się stało, żeby weterani dostali taką informację. Podczas turnieju porozmawiałem o tym z selekcjonerem – odpowiedział 35-latek.

– Ten powrót spowodował nierównowagę taktyczną, zaburzył balans w naszej grze. Mówię to szczerze, ale nie mam nic przeciwko Karimowi. Wiele rzeczy dzieje się poza nim. Było to widoczne w niektórych meczach. Drużynie udało się rozwiązać problem z przystosowaniem się do taktyki, ale to wymagało czasu. Udało się dopiero podczas Ligi Narodów. Jej finał oglądałem w telewizji, byłoby dla mnie zbyt trudne jechać i obejrzeć to na żywo z trybun. Cieszyłem się ze zwycięstwa kolegów, ale czułem się dziwnie. Każdą wrażliwą osobę bolałoby w takim momencie serce, bo przeżyłem z tą drużyną wiele wspaniałych chwil – opowiadał Olivier Giroud.

Napastnik Milanu został też spytany o swoją prywatną relację ze swoim rywalem do gry w podstawowym składzie reprezentacji Francji podczas EURO.

– Nigdy nie było żadnych problemów. Karim również się zmienił, dojrzał i rozwinął. Wszystko poszło dobrze podczas turnieju. Codziennie jedliśmy razem przy jednym stole. Karim nieumyślnie trochę zaburzył nasz styl gry, który przez ostatnie pięć lat wypracowaliśmy w oparciu o graczy o konkretnych profilach. Nie dało się z dnia na dzień wszystkiego poukładać, zwłaszcza przed takim turniejem jak EURO. Są pewne zależności taktyczne. Jesteśmy też piłkarzami o innym profilu – mówił piłkarz, który cały czas jest otwarty na powołania i z nadzieją czeka na swój powrót do drużyny „Trójkolorowych”. Na razie skupia się jednak przede wszystkim na grze dla wicelidera Serie A.

W Milanie również musi rywalizować z wielkim napastnikiem. 

– Trener Stefano Pioli spytał mnie o Zlatana Ibrahimovicia i to, jak widzę naszą ewentualną grę obok siebie w ataku. Odpowiedziałem, że gdybym nie uważał, że jestem gotowy na współpracę z nim lub podjęcie rywalizacji, to nie byłoby mnie w tym biurze. „Ibra” mnie nie przeraża. To lider, od którego mogę się wiele nauczyć.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada” POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada” Reprezentacja Polski: Czesław Michniewicz zostanie zwolniony?! Reprezentacja Polski: Czesław Michniewicz zostanie zwolniony?! OFICJALNIE: Mateusz Morawiecki z komunikatem. Zaprzeczył sam sobie - premii jednak NIE BĘDZIE! OFICJALNIE: Mateusz Morawiecki z komunikatem. Zaprzeczył sam sobie - premii jednak NIE BĘDZIE! OFICJALNIE: Tomasz Neugebauer opuścił Lechię Gdańsk OFICJALNIE: Tomasz Neugebauer opuścił Lechię Gdańsk Nie, to nieprawda. Chorwaci oczywiście zarabiają na grze w reprezentacji Nie, to nieprawda. Chorwaci oczywiście zarabiają na grze w reprezentacji Premier Mateusz Morawiecki potwierdza premie dla piłkarzy. „Te pieniądze im się należą” Premier Mateusz Morawiecki potwierdza premie dla piłkarzy. „Te pieniądze im się należą”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy