Oni mogą być do wzięcia latem. 125 zawodników z wygasającymi umowami w LOTTO Ekstraklasie!

Oni mogą być do wzięcia latem. 125 zawodników z wygasającymi umowami w LOTTO Ekstraklasie!
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Jesteśmy już na półmetku rywalizacji w trwającym sezonie, a to oznacza, że wielu zawodników z wygasającymi w czerwcu kontraktami będzie mogło wraz z początkiem nowego roku rozpocząć negocjacje z potencjalnymi nowymi pracodawcami.

Tuż przed końcem roku postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji kadrowej panującej we wszystkich zespołach w poszczególnych ligach. Na pierwszy ogień wzięliśmy Premier League (więcej - TUTAJ), Bundesligę (więcej - TUTAJ), Ligue 1 (więcej - TUTAJ), LaLigę (więcej - TUTAJ) oraz Serie A (więcej - TUTAJ), a teraz prześwietliliśmy naszą rodzimą LOTTO Ekstraklasę, gdzie wyselekcjonowaliśmy grupę aż 125 zawodników spośród, których większość zmieni pracodawcę w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Aż tak duża liczba piłkarzy zagrożony odejściem z tytułu wygasających umów chluby naszym rozgrywkom nie przynosi. Wpływ na ten stan rzeczy ma naturalnie wiele czynników począwszy od zwykłej zmiany pokoleniowej aż po brak konkretnego planu na budowę drużyny na lata.

Do niedawna z tym drugim aspektem regularnie zmagała się Korona Kielce. Ekipa z województwa świętokrzyskiego utrzymywana swego czasu wyłącznie przez miasto praktycznie co sezon wymieniała większość kadry i stawiała jej za cel tylko lub aż utrzymanie w elicie. Po sprzedaży klubu zaczęło się to zmieniać, ale nowi właściciele nadal muszą jeszcze zmagać się z niestabilnością zespołu, który po zakończeniu tego sezonu może opuścić aż 14 zawodników. Spośród nich duże szanse na pozostanie w drużynie mają Matthias Hamrol, Bartosz Rymaniak, Mateusz Możdżeń, Adnan Kovačević, Djibril Diaw, Michael Gardawski, Ivan Jukić, Elia Soriano, Łukasz Kosakiewicz (opcja przedłużenia kontraktu) czy Marcin Cebula (opcja przedłużenia kontraktu). Każdy z nich w trwających rozgrywkach może liczyć na regularną grę w barwach „Żółto-Czerwonych” i wykazuje chęć do kontynuowania swojej kariery w Koronie. Z kolei problemy z pozostaniem w Kielcach na kolejny sezon mogą mieć Ken Kallaste, Michał Miśkiewicz (nie jest znana dokładna długość zawartego kontraktu, ale przypuszczamy, że obowiązuje do 30 czerwca 2019 roku i zawiera opcję przedłużenia), Zlatko Janjić i Maciej Górski (opcja przedłużenia), którzy nie grają zbyt dużo lub prezentują się poniżej oczekiwań.

Pod tym względem na przeciwległym biegunie znajduje się Cracovia i Pogoń Szczecin. Obie ekipy mają w swoich szeregach zaledwie pięciu formalnie związanych z klubem zawodników, czyli nie wypożyczonych, z wygasającymi w czerwcu umowami. Z pierwszego z wymienionych zespołów należy przypuszczać, że tylko Damian Dąbrowski i Michal Peškovič mogą otrzymać propozycję przedłużenia współpracy. Z kolei Krystian Stępniowski, Sierdier Sierdierow (opcja przedłużenia) i Sergei Zenjov dostaną wolną rękę na poszukiwanie nowego pracodawcy już teraz lub odejdą po sezonie.

Natomiast w drużynie „Portowców” każdy z zagrożonych piłkarzy nadal liczy się w grze o nowy kontrakt. Z tego grona w teoretycznie najlepszej sytuacji znajduje się Ricardo Nunes, który w dotychczasowej umowie ma zawartą opcję jej przedłużenia. A do negocjacji w nadchodzących tygodniach być może zasiądą przedstawiciele Łukasza Załuski, Davida Niepsuja, Spasa Delewa i Sebastiana Kowalczyka.

W przypadku Pogoni warto także zwrócić uwagę na osobę Michała Żyry. Pięciokrotny reprezentant Polski został wypożyczony do ekipy ze Szczecina na rok z Wolverhampton i po tym okresie wygaśnie jego obecny kontrakt z angielskim klubem i nic nie wskazuje na to, że zostanie w nim na dłużej, dlatego będzie mógł już powoli rozglądać się za nowym pracodawcą. Należy tutaj pamiętać, że zgodę na ewentualne rozmowy z innym zespołem muszą najpierw wydać „Wilki”, ponieważ zgodnie z obowiązującymi zasadami w Premier League taki gracz jak Żyro może to zrobić dopiero po trzeciej sobocie maja.

Na półmetku rywalizacji w LOTTO Ekstraklasie możemy zaryzykować stwierdzenie, że w grze o zdobycie tytułu mistrza Polski liczą się cztery drużyny - Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Lech Poznań oraz Jagiellonia Białystok. Każdy z tych klubów w nadchodzących tygodniach lub miesiącach może rozstać się z porównywalną liczbą graczy z tytułu wygasającej wraz z końcem czerwca umowy. Na dzień dzisiejszy tylko ostatni z wymienionych zespołów przedstawił swoją oficjalną listę transferową i umieścił na niej między innymi Łukasza Burligę, który w przypadku pozostania w ekipie z województwa podlaskiego będzie już pewny jej opuszczenia po sezonie. Z kolei dalszą walkę o podpisanie nowego kontraktu będą walczyć doświadczeni Marián Kelemen i Rafał Grzyb oraz Jakub Miszczuk, Marko Poletanović czy Patryk Klimala.

Podobna sytuacja ma miejsce w Lechii oraz Lechu. Z tym pierwszym klubem wkrótce pożegna się kompletnie odstawiony na boczny tor - Grzegorz Wojtkowiak, ostatnio znajdujący się poza orbitą zainteresowania Piotra Stokowca - Michał Mak czy niemogący liczyć na regularną grę - Steven Vitória. Natomiast nowe kontrakty z ekipą z Gdańska być może podpiszą - Dušan Kuciak (opcja przedłużenia), João Nunes i Błażej Augustyn.

Z kolei z „Kolejorzem” zapewne pożegna się jeden z doświadczonych bramkarzy - Jasmin Burić lub Matúš Putnocký oraz Maciej Gajos. Niepewni swojej przyszłości mogą też być Łukasz Trałka i Nikola Vujadinović (opcja przedłużenia). Obaj doświadczeni gracze są na razie podstawowymi wyborami Adama Nawałki i jeżeli to się nie zmieni do końca sezonu, to były selekcjoner naszej kadry może chcieć ich zatrzymać. Problemów z kontynuowaniem swojej przygody z futbolem w Poznaniu nie będą mieli za to Christian Gytkjær (opcja przedłużenia) i Kamil Jóźwiak (opcja przedłużenia).

Największą przebudowę swojego zespołu szykują właściciele Legii Warszawa, bo na obecną chwilę należy przypuszczać, że tylko Adam Hloušek i André Martins (opcja przedłużenia) z grona dziesięciu zawodników z wygasającymi w czerwcu umowami mogą liczyć na pozostanie w szeregach „Wojskowych”. Pozostała ósemka, czyli Arkadiusz Malarz, Radosław Cierzniak, Michał Pazdan, Iñaki Astiz, Kasper Hämäläinen, Michał Kucharczyk i Miroslav Radović znajduje się właściwie jedną lub nawet obiema nogami już poza klubem.

Z grona pozostałych klubów praktycznie żadnych problemów ze znalezieniem ewentualnego nowego pracodawcy nie powinni mieć tacy piłkarze jak Bartłomiej Pawłowski (Zagłębie Lubin), Giorgi Merebaszwili (Wisła Płock), Nico Varela (Wisła Płock), Paweł Zieliński (Miedź Legnica), Rafał Pietrzak (Wisła Kraków), Dawid Kort (Wisła Kraków - opcja przedłużenia), Martin Košťál (Wisła Kraków - opcja przedłużenia), Jesús Imaz (Wisła Kraków), Maciej Jankowski (Arka Gdynia), Szymon Pawłowski (Zagłębie Sosnowiec - opcja przedłużenia) czy Konrad Wrzesiński (Zagłębie Sosnowiec).

W znacznie gorszym położeniu znajdują się najbardziej doświadczeni gracze, dla których najbliższe tygodnie lub miesiące mogą być nie tylko ostatnimi na poziomie Ekstraklasy, ale i w całej karierze. W tym aspekcie mamy na myśli takich zawodników jak - Ľubomír Guldan (Zagłębie Lubin/35 l.), Bartłomiej Sielewski (Wisła Płock/34 l.), Cezary Stefańczyk (Wisła Płock/34 l. - opcja przedłużenia), Đorđe Čotra (Śląsk Wrocław/34 l.), Arkadiusz Piech (Śląsk Wrocław/33 l.), Marcin Robak (Śląsk Wrocław/36 l.), Michal Papadopulos (Piast Gliwice/33 l.), Łukasz Sapela (Miedź Legnica/36 l.), Grzegorz Bartczak (Miedź Legnica/33 l.), Łukasz Garguła (Miedź Legnica/37 l.), Wojciech Łobodziński (Miedź Legnica/36 l.), Mateusz Piątkowski (Miedź Legnica/34 l.), Marcin Wasilewski (Wisła Kraków/38 l.), Rafał Boguski (Wisła Kraków/34 l.), Paweł Brożek (Wisła Kraków/35 l.), Marcus Vinícius (Arka Gdynia/34 l.), Matko Perdijić (Zagłębie Sosnowiec/36 l.) czy Martin Pribula (Zagłębie Sosnowiec/34 l.).

Z grona pozostałych zawodników z wygasającymi w czerwcu kontraktami postanowiliśmy wyróżnić jeszcze:

 1. Saša Balić (Zagłębie Lubin - 15 meczów i gol oraz 2 asysty)
 2. Daniel Dziwniel (Zagłębie Lubin - 12 meczów)
 3. Jakub Tosik (Zagłębie Lubin - 14 meczów)
 4. Władisław Sirotow (Zagłębie Lubin - 7 meczów i 2 asysty - opcja przedłużenia)
 5. Jakub Mareš (Zagłębie Lubin - 15 meczów i 4 gole - opcja przedłużenia)
 6. Łukasz Janoszka (Zagłębie Lubin - 11 meczów i gol)
 7. Dani Suárez (Górnik Zabrze - 24 mecze i 4 gole)
 8. Wiktor Biedrzycki (Górnik Zabrze - 5 meczów - opcja przedłużenia)
 9. Konrad Nowak (Górnik Zabrze - 14 meczów - opcja przedłużenia)
 10. Daniel Smuga (Górnik Zabrze - 20 meczów 5 goli oraz 3 asysty)
 11. Łukasz Wolsztyński (Górnik Zabrze - 10 meczów i gol oraz asysta)
 12. Rafał Wolsztyński (Górnik Zabrze - 9 meczów)
 13. Ángel García (Wisła Płock - nowy nabytek)
 14. Adam Dźwigała (Wisła Płock - 15 meczów i 2 asysty)
 15. Marcin Warcholak (Wisła Płock - 14 meczów i asysta - opcja przedłużenia)
 16. Semir Štilić (Wisła Płock - 14 meczów i 2 gole oraz 2 asysty)
 17. Jakub Łukowski (Wisła Płock - 11 meczów i 2 gole oraz asysta)
 18. Jakub Słowik (Śląsk Wrocław - 18 meczów i 3 czyste konta)
 19. Jakub Wrąbel (Śląsk Wrocław - 5 meczów i 2 czyste konta)
 20. Mariusz Pawelec (Śląsk Wrocław - 5 meczów - opcja przedłużenia)
 21. Igors Tarasovs (Śląsk Wrocław - 8 meczów)
 22. Augusto (Śląsk Wrocław - 15 meczów i gol oraz asysta)
 23. Michał Chrapek (Śląsk Wrocław - 17 meczów i 2 gole oraz 4 asysty)
 24. Farshad Ahmadzadeh (Śląsk Wrocław - 17 meczów i gol oraz asysta)
 25. Marquitos (Miedź  Legnica - 11 meczów i 2 gole oraz asysta)
 26. Omar Santana (Miedź Legnica - 9 meczów)
 27. Aleksandar Sedlar (Piast Gliwice - 17 meczów i 3 gole)
 28. Marcin Pietrowski (Piast Gliwice - 12 meczów)
 29. Tom Hateley (Piast Gliwice - 19 meczów i 4 gole oraz 3 asysty)
 30. Gerard Badia (Piast Gliwice - 11 meczów i gol oraz 4 asysty)
 31. Mateusz Mak (Piast Gliwice - 14 meczów i gol oraz asysta - opcja przedłużenia)
 32. Jakub Bartkowski (Wisła Kraków - 19 meczów i gol oraz asysta)
 33. Jakub Bartosz (Wisła Kraków - 8 meczów)
 34. Tibor Halilović (Wisła Kraków - 11 meczów - opcja przedłużenia)
 35. Marko Kolar (Wisła Kraków - 10 meczów i 3 gole oraz 2 asysty - opcja przedłużenia)
 36. Luka Marić (Arka Gdynia - 19 meczów - opcja przedłużenia)
 37. Frederik Helstrup (Arka Gdynia - 19 meczów i asysta - opcja przedłużenia)
 38. Adam Danch (Arka Gdynia - 15 meczów i gol)
 39. Adam Marciniak (Arka Gdynia - 22 mecze i asysta)
 40. Karol Danielak (Arka Gdynia - 7 meczów - opcja przedłużenia)
 41. Tadeusz Socha (Arka Gdynia - 7 meczów)
 42. Rafał Siemaszko (Arka Gdynia - 22 mecze i gol)
 43. Adam Kokoszka (Zagłębie Sosnowiec - 5 meczów)
 44. Arkadiusz Jędrych (Zagłębie Sosnowiec - 18 meczów)
 45. Mateusz Cichocki (Zagłębie Sosnowiec - 12 meczów)
 46. Patrik Mráz (Zagłębie Sosnowiec - 11 meczów i asysta)
 47. Žarko Udovičić (Zagłębie Sosnowiec - 19 meczów i 3 gole oraz 3 asysty)
 48. Michael Heinloth (Zagłębie Sosnowiec - 19 meczów i asysta)
 49. Adam Banasiak (Zagłębie Sosnowiec - 15 meczów i asysta)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Rafał Wolski odpowiedział na oświadczenia Canal+ Sport i dyrektora stacji Rafał Wolski odpowiedział na oświadczenia Canal+ Sport i dyrektora stacji Canal+ Sport komentuje odejście ze stacji Rafała Wolskiego Canal+ Sport komentuje odejście ze stacji Rafała Wolskiego Serie A: Lazio podało skład na mecz z Torino, którego… nie będzie Serie A: Lazio podało skład na mecz z Torino, którego… nie będzie Bayern z letnim transferem młodego pomocnika [OFICJALNIE] Bayern z letnim transferem młodego pomocnika [OFICJALNIE] FC Barcelona: Bartomeu wychodzi na wolność. Były prezydent klubu usłyszał zarzuty FC Barcelona: Bartomeu wychodzi na wolność. Były prezydent klubu usłyszał zarzuty Inter Mediolan: Koniec epoki. Logo Pirelli znika z koszulek klubu po 27 latach [OFICJALNIE] Inter Mediolan: Koniec epoki. Logo Pirelli znika z koszulek klubu po 27 latach [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Juan Quintero odszedł z River Plate. Nowa przygoda! OFICJALNIE: Juan Quintero odszedł z River Plate. Nowa przygoda!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy