Pep Guardiola skomentował zwolnienie Xaviego z FC Barcelony

2024-05-24 20:31:55; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
Pep Guardiola skomentował zwolnienie Xaviego z FC Barcelony Fot. Mark Cosgrove/News Images/SIPA USA/PressFocus

FC Barcelona poinformowała o zwolnieniu Xaviego z posady pierwszego trenera. Pep Guardiola skomentował decyzję swojego byłego klubu na konferencji prasowej zapowiadającej finałowe starcie Pucharu Anglii.

Ostatnie zawirowania związane z przyszłością Xaviego na ławce trenerskiej FC Barcelony ciągnęły się już od zimy. Wówczas Hiszpan poinformował, że wraz z końcem sezonu odejdzie z klubu, by za jakiś czas, w wyniku polepszenia formy, podjąć całkowicie inną decyzję, dotyczącą pozostania.

Wszystko jednak raz jeszcze uległo diametralnej zmianie, bowiem prezydent Joan Laporta był zniesmaczony niedawną wypowiedzią Xaviego na temat problemów finansowych klubu. Jak się okazało, był to jeden z czynników, który zaważył na tym, że Xavi stracił swoją posadę.

Taka decyzja katalońskiej drużyny spotkała się z wieloma różnymi opiniami. Jedną z nich wygłosił ceniony Pep Guardiola, który w przeszłości miał również okazję prowadzić FC Barcelonę. Hiszpan zabrał w tej sprawie głos na konferencji prasowej przed finałem Pucharu Anglii, w którym jego Manchester City zmierzy się z Manchesterem United.

Guardiola przyznał, że oczywiście nie jest to pozytywna informacja, ponieważ ma ona związek z nieprzyjemnymi wydarzeniami, które w ostatnim czasie dzieją się wokół klubu.

- To nie jest dobra wiadomość. Kiedy trener zostaje zwolniony, oznacza to, że coś nie wyszło. Na razie nie mam zdania, nie wiem, co się stało. Może kiedy porozmawiam z ludźmi w Barcelonie, dowiem się czegoś. To tylko pokazuje, że my, trenerzy, jesteśmy zdemaskowani. Musisz wygrać, w przeciwnym razie twoja pozycja będzie zagrożona. Nie ma znaczenia poprzednia kariera, czy to stary trener, czy nowy. Trzeba wygrać i zrobić wiele rzeczy dobrze... ale prawda jest taka, że wygrać może tylko jeden. Czy to oznacza, że reszta zawiodła? Nie wierzę w to. Nie sądzę, że sezon byłby porażką, gdybyśmy nie wygrali Premier League. Nie sądzę, że Arsenal miał poczucie, że przegrał, bo był niesamowity. Musimy się jednak z tym pogodzić lub poszukać pracy w innej branży - powiedział.

Według medialnych doniesień miejsce Xaviego zajmie Hansi Flick, który pozostaje bezrobotny od września ubiegłego roku, po tym, jak rozstał się z reprezentacją Niemiec. Wcześniej prowadził on między innymi Bayern Monachium, wygrywając z nim choćby Ligę Mistrzów czy też dwukrotne mistrzostwo Niemiec.