Platini: W MŚ powinno brać udział więcej drużyn

Platini: W MŚ powinno brać udział więcej drużyn
Karol Czyżowicz
Karol Czyżowicz
Źródło: BBC

Prezydent UEFA Michel Platini chce poszerzyć ilość drużyn biorących udział w mistrzostwach Świata z 32 do 40 ekip.

Francuz zaproponował taki pomysł po tym, jak prezydent FIFA Sepp Blatter zasugerował, aby przekazać miejsca na mistrzostwach dla krajów z Afryki i Azji kosztem drużyn z Europy.

- Zamiast zabierać miejsca europejskim zespołom, musimy powiększyć ilość miejsc w mistrzostwach do czterdziestu – powiedział były piłkarz Juventusu.

- Możemy dodać po dwie ekipy z Azji, dwie z Afryki, dwie amerykańskie i jedną z Europy. Popieram ten pomysł całkowicie – dodał 56-letni Francuz.

Pierwsze mistrzostwa Świata w 1930 roku gościły trzynaście narodów. Cztery lata później ilość drużyn biorących udział wzrosła do szesnastu. W 1982 roku było już 24 miejsca, a na mundialu we Francji w 1998 udział brało już 32 ekipy.

Obecnie z Europy na mistrzostwa zakwalifikować się może trzynaście drużyn, podczas gdy Afryka ma pięć miejsc a Azja cztery plus jedno dodatkowe po rozegraniu play-offów.

Platini chce, aby w pierwszej fazie było osiem grup po pięć zespołów. Zmiana mogłaby nastąpić już podczas mundialu w Rosji w 2018 roku. W takim przypadku mistrzostwa trwałyby trzy dni dłużej.

- Piłka nożna ciągle się zmienia. Obecnie mamy 209 federacji krajowych w FIFA. Jest więcej państw, więc po co redukować ich liczbę na mundialu? Czterdzieści reprezentacji to nie jest złe rozwiązanie. Trzy dni więcej konkurencji na boisku sprawi, że ludzie będą szczęśliwsi – zakończył prezydent UEFA.

Jak sugerują media, Michel Platini może ubiegać się w 2015 roku w wyborach o stanowisko prezydenta FIFA.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Artur Boruc: Cześć. Ja z ważno sprawo. Jak wiecie, dla mnie przestali plecy boleć [WIDEO] Artur Boruc: Cześć. Ja z ważno sprawo. Jak wiecie, dla mnie przestali plecy boleć [WIDEO] Real Madryt zrezygnował z pomysłu hitowego transferu Real Madryt zrezygnował z pomysłu hitowego transferu Wisła Kraków: Jarosław Królewski z wywodem po kolejnej porażce. „Nie rozumiem, jak można marnować taką szansę z powodu braku zaangażowania” Wisła Kraków: Jarosław Królewski z wywodem po kolejnej porażce. „Nie rozumiem, jak można marnować taką szansę z powodu braku zaangażowania” Lukas Podolski ZDJĄŁ PAJĘCZYNĘ. Cudowne trafienie byłego reprezentanta Niemiec [WIDEO] Lukas Podolski ZDJĄŁ PAJĘCZYNĘ. Cudowne trafienie byłego reprezentanta Niemiec [WIDEO] Marek Papszun odpowiada: Nie wiem, skąd takie informacje Marek Papszun odpowiada: Nie wiem, skąd takie informacje Lech Poznań: Maciej Skorża przed derbami z Wartą Poznań. „Moim zdaniem to najlepszy napastnik w Ekstraklasie” Lech Poznań: Maciej Skorża przed derbami z Wartą Poznań. „Moim zdaniem to najlepszy napastnik w Ekstraklasie” Kacper Kozłowski dokonał wyboru nowego klubu?! „Ma tam przejść po sezonie” Kacper Kozłowski dokonał wyboru nowego klubu?! „Ma tam przejść po sezonie”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy