Podsumowanie zimowego okna w Ekstraklasie
2018-03-08 16:58:59; Aktualizacja: 6 lat temuZimowe okno transferowe było dla polskich klubów zaskakująco pracowite. Szał zakupowy opanował nie tylko krajowych potentatów, ale również zespoły z dołu tabeli, które po cichu marzyły o włączeniu się do walki o czołową ósemkę.
Jak to zwykle u nas bywa, wybór padał głównie na piłkarzy zagranicznych. Trend został zapoczątkowany w latach 90. Wiązało się to globalizacją i zwiększeniem nakładów na futbol z tytułu praw telewizyjnych.
Należy się pogodzić z tym, że do Polski nie trafiają zawodnicy z pierwszych stron gazet. Ekstraklasa to ubogi krewny zachodnich lig. O ile Niemcy, Włosi, a nawet Czesi mogą pozwolić sobie na kilkumilionowe zakupy, o tyle nasze kluby muszą zadowalać się „odpadami”. Zawodnikami, którzy nie znaleźli uznania w oczach mocniejszych nacji. Czytaj: są za słabi na poważny futbol, ale wystarczająco przeciętni, by wzmocnić drużyny z Lotto Ekstraklasy.
Mając na uwadze warunki panujące w Polsce, na wyróżnienie zasługują działacze warszawskiej Legii. Włodarze mistrza kraju postanowili sięgnąć po piłkarzy, mających doświadczenie w najmocniejszych europejskich rozgrywkach. Ów zaciąg został uzupełniony o perspektywicznych zawodników.
Bezapelacyjnym hitem zimowego okna transferowego było sprowadzenie na Łazienkowską Eduardo Da Silvy. Brazylijczyk posiadający chorwacki paszport trafił do stolicy za namową Romeo Jozaka, który znał go z czasów, kiedy ten reprezentował barwy Dinama Zagrzeb.
W podobnych okolicznościach do „Wojskowych” trafił Domagoj Antolić. 27-letni zawodnik dotychczas bronił barw wicemistrza Chorwacji.
Na uwagę zasługuje również pozyskanie Marko Vešovicia. Reprezentant Czarnogóry wcześniej był piłkarzem Rijeki. Pierwsze spotkania na ekstraklasowych boiskach pokazały, że jest to zawodnik o nieprzeciętnych umiejętnościach. Jego bramka w spotkaniu z Lechem Poznań w znaczny sposób przyczyniła się do zwycięstwa Legii.
Do stołecznej drużyny dołączyli również zawodnicy mający w swoim „CV” wiele występów w Ligue 1. Mowa o Portugalczyku Cafú i Luksemburczyku Chrisie Philippsie z Metz oraz Francuzie Williamie Rémy'm z Montpellier.
Ponadto ekipę prowadzoną przez Jozaka wzmocnił Maurício. Brazyljiczyk trafił do stołecznego klubu z Lazio na zasadzie wypożyczenia.
Kadra mistrza Polski została uzupełniona o młodych zawodników: Briana Iloskiego, Mikołaja Kwietniewskiego i Vjaceslavsa Kudrjavcevsa.
Z klubem pożegnali się natomiast Jakub Czerwiński i Tomasz Jodłowiec. Obaj zawodnicy dołączyli do Piasta Gliwice.
Na powrót do Lubina zdecydował się Maciej Dąbrowski. Środkowy obrońca rozwiązał umowę z Legią, po czym parafował kontrakt z Zagłębiem.
Barwy stołecznego drużyny opuścili również Guillherme, Dominik Nagy, Armando Sadiku, Thibault Moulin, Hildeberto, Daniel Chima Chukwu.
Zimowe okno transferowe było także pracowite dla włodarzy Lecha Poznań. Do klubu zlokalizowanego przy ulicy Bułgarskiej trafił Ołeksiej Chobłenko. Ukrainiec wcześniej reprezentował barwy Czornomoreća Odessa. Jego konkurentem miał być sprowadzony z FK Krupa, Elvis Koljić, jednak kilka dni temu Bośniak nabawił się urazu, który wyklucza go z gry na wiele tygodni.
Osoby odpowiedzialne za transfery postanowiły również zadbać o pozyskanie wartościowych defensorów. Do ekipy „Kolejorza” trafili Piotr Tomasik i Thomas Rogne.
Na ciekawe wzmocnienia nie mogą narzekać również kibice Jagiellonii Białystok. Wygląda na to, że praca osób odpowiedzialnych za ruchy transferowe „do klubu” nie pójdzie na marne. Pokazały to pierwsze wiosenne spotkania. Do drużyny lidera Ekstraklasy trafili reprezentanci Słowenii - Roman Bezjak i Dejan Lazarević. Szczególnie przeszłość tego drugiego może budzić respekt wśród fanów Ekstraklasy. Skrzydłowy ma bowiem na swoim koncie 34 występy we włoskiej Serie A.
Ekipę z Podlasia wzmocnił również Bödvar Bödvarsson. Lewy obrońca to reprezentant Islandii. Defensor był w przeszłości związany z FH Hafnarfjördur. Listę pozyskanych graczy uzupełnia nazwisko Jakuba Wójcickiego.
Swoje pięć groszy do interesu dołożyła też Cracovia. Michał Probierz postawił na piłkarzy z lig zagranicznych. Zespół „Pasów” zasilili Chorwaci Niko Datković, Antonini Čulina oraz Duńczyk Nicolai Brock-Madsen. O powrót na ulicę Kałuży pokusił się Łotysz Deniss Rakeļs.
Pomimo wielu plotek, stosunkowo spokojnie było w Zabrzu. Włodarze beniaminka twardo trzymają się swojej filozofii stawiania na młodych Polaków. Na szczególne uznanie zasługuje pozyskanie Pawła Bochniewicza. O młodzieżowego reprezentanta Polski zabiegała Legia, ale defensor zdecydował się kontynuować swoją karierę w Zabrzu. W kategoriach inwestycji w przyszłość można postrzegać transfery Daniela Smuga i Adriana Gryszkiewicza.
Na nudę nie powinni narzekać kibice z Niecieczy. Osoby odpowiedzialne za transfery jak zwykle zaskoczyły. Do drużyny z województwa małopolskiego dołączyli m.in. Florian Purece i Joono Toivio. Pierwszy to ofensywny pomocnik. 26-latek przeniósł się do Polski z izraelskiego Hapoelu Raanana. Natomiast drugi z wymienionych graczy jest reprezentantem Finlandii.
O ciekawe wzmocnienia pokusiła się również Wisła Kraków. Wraz z nowym trenerem do klubu trafił pomocnik Nikola Mitrović, jednak największe emocje wywołał powrót Petara Brleka. Chorwat przyszedł na Reymonta na zasadzie wypożyczenia z Genui do końca sezonu. Listę sprowadzonych zawodników uzupełnia nazwisko Mateja Palčicia. Słoweniec przez ostatnie lata był związany z mistrzem kraju, Mariborem.
Władze 13-krotnego mistrza Polski postanowiły zadbać o przyszłość. Umowy od lipca podpisali Asmir Suljić z Videotonu i Marcin Grabowski z Lecha Poznań.
Na uwagę zasługują również transfery dziewiątej siły Ekstraklasy, Arki Gdynia. Do ekipy zlokalizowanej w Trójmieście dołączyli Ukrainiec Andrij Bohdanow, Meksykanin Enrique Esqueda i Grek Achilléas Poúngouras.
Luki w kadrze postarają się załatać zawodnicy pozyskani w ostatnich dniach. Mowa o Krzysztofie Janusie i Macieju Jankowskim.
Sporo działo się też w Lubinie. Z klubem pożegnali się m.in. reprezentanci Polski: Jarosław Jach i Jakub Świerczok oraz Adam Buksa. W ich miejsce sprowadzono Piotra Leciejewskiego, Mateusza Matrasa, Łukasza Monetę, Rafała Pietrzaka i Jakuba Mareša.
Broni nie złożyła Pogoń Szczecin. Działacze „Portowców” zakontraktowali m.in. doświadczonego Duńczyka Mortena Rasmussena i utalentowanego Dawida Błanika. Z klubem pożegnał się natomiast Ádám Gyurcsó. Węgier będzie kontynuował przygodę z piłką w drużynie Hajduka Split.
Lechia Gdańsk sprowadziła Ariela Borysiuka i Filipa Mladenovicia, Sanel Kapidžić i Oliver Petrak podpisali umowy z Koroną Kielce, a Mikkel Kirkeskov zasilił ekipę Piasta Gliwice. Mateusz Cholewiak i Tim Rieder wzmocnili Śląska Wrocław, z kolei Jakub Bartosz został wypożyczony do Sandecji Nowy Sącz. Do ekipy prowadzonej przez Kazimierza Moskala dołączył też Pawło Ksionz. Z kolei Oskar Zawada powalczy o miejsce w składzie Wisły Płock.