Ponad 100 klubów w USA chce systemu spadków/awansów

Ponad 100 klubów w USA chce systemu spadków/awansów fot.
Karol Brandt
Źródło: SportBusiness

Ponad 100 klubów podpisało list skierowany do władz Amerykańskiej Federacji Piłkarskiej. Domagają się w nim wprowadzenia systemu spadków i awansów.

Major League Soccer została założona w 1993 roku, a pierwsze mecze rozegrano trzy lata później. Od początku nie obowiązywały w niej zasady awansu i spadku, co do dzisiaj budzi wiele wątpliwości. Tym samym kluby, chcące dołączyć do amerykańskiej ekstraklasy, muszą ubiegać się o specjalną franczyzę.

Ciszę w tej sprawie postanowił przerwać Chris Kessell, prezes West Side Soccer Club, który stworzył list podpisany przez ponad 100 klubów spoza Major League Soccer. Dokument trafił m.in. do Carlosa Cordeiro, prezesa Amerykańskiej Federacji Piłkarskiej czy Gianniego Infantino, przewodniczącego FIFA. 

To swoiste nawiązanie do skargi złożonej przez Miami FC i Kingston Stockade. Oba te kluby poskarżyły się Sądowi Arbitrażowemu ds. Sportu w Lozannie na sytuację panującą w Major League Soccer i domagały się wprowadzenia systemu awansów i spadków.

W dokumencie całkowicie odrzucono teorię mówiącą o tym, że perspektywa spadku jest czynnikiem zniechęcającym inwestorów.

– Ten list ma pokazać, że kluby w całej Ameryce chcą takich samych możliwości, jak kluby na całym świecie – powiedział Kessell w rozmowie ze SportBusiness. 

W liście czytamy m.in. że: „Otwarty system to coś, co kluby, gracze i kibice w Stanach Zjednoczonych chcą zobaczyć w amerykańskiej piłce nożnej”. 

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy