Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?!

Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?!
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: The Times | Sky Sports

Opuszczenie przez Wielką Brytanie struktur Unii Europejskiej może mieć daleko idące konsekwencje dotyczące zagranicznych wzmocnień klubów Premier League - informują „The Times” i „Sky Sports”.

Zimą kluby dokonują mniejszej liczby transferów i to jest fakt. Nie możemy jednak zapominać, że styczniowe okno transferowe jest bardzo ważną częścią sezonu, gdyż to właśnie wtedy trenerzy mogą uzupełnić braki kadrowe i realnie zareagować na kontuzje czy spadek formy.

Przykładowo, gdy urazu w 2010 roku doznał Gonzalo Higuaín, Real Madryt na prośbę José Mourinho ściągnął Emmanuela Adebayora. Kiedy Maurizio Sarri uznał, że potrzebuje dodatkowej opcji w ataku Chelsea, londyńczycy w 2019 roku sprowadzili Gonzalo Higuaína.

Takich przypadków było mnóstwo, ale według najnowszych informacji wkrótce ruch w Anglii może zostać ograniczony, co ma oczywiście związek z dobiegającym końca okresem przejściowym, w którym aktualnie znajduje się Wielka Brytania.

Wraz z końcem roku Brexit dobiegnie końca, a wówczas o transfery może być niezwykle trudno. To w szczególności dotyczy pozyskiwania młodych, perspektywicznych graczy z Europy.

Negocjacje między The Football Association, a klubami Premier League trwają już od dwóch lat. Różnice zdań są jednak na tyle duże, że stronom trudno dojść do porozumienia.

Władzom związku bardzo zależy na promowaniu piłkarzy z Anglii, którzy mieliby grać u boku największych gwiazd światowej piłki.

„Wymogi rządowe są takie, że gracze przyjeżdżający do Premier League powinni mieć międzynarodową pozycję na najwyższym poziomie, wnosząc znaczący wkład w piłkę nożną i nie zajmując miejsca dla obecnych talentów. Wszystko to musi znaleźć odzwierciedlenie w nowym systemie” – pisze w liście do 20 ekip angielskiej ekstraklasy Greg Clarke, prezes The FA.

Zgodnie z obecnymi przepisami zawodnicy spoza Unii Europejskiej musieli rozegrać od 30% do 75% meczów międzynarodowych w swoim kraju przez określony czas, co w dużej mierze zależy od pozycji w rankingu FIFA. Najnowsza propozycja przewiduje zupełnie nowy system punktacji, w którym każdym transfer byłby szeroko analizowany.

Ocenie podlegałyby wówczas opłata transferowa, przewidywane wynagrodzenie, liczna występów w klubie i osiągane wyniki, a także spotkania w reprezentacji na wszystkich szczeblach.

Przedstawiciele ekip w odpowiedzi postanowiły przeanalizować obecną sytuację w zespołach i wyszło im, że tych kryteriów już teraz nie spełnia 40% piłkarzy spoza Anglii. Dla przykładu, przy wdrożeniu proponowanego systemu punktacji, niemożliwe byłoby sprowadzenie Sadio Mané do Liverpoolu, który w 2014 roku przybył z Salzburga.

W innym przypadku, Jadon Sancho jako obiecujący zawodnik mógłby wyjechać do Bundesligi, ale angielskie kluby nie byłyby w stanie dokonać tego samego, jeśli chodzi o graczy z niemieckiej ekstraklasy.

„Nowy system zapewnia 500% wzrost dostępu do talentów spoza Europy, jednocześnie umożliwiając transfer europejskim talentom. System nie pozwala jednak na dostęp do zagranicznych graczy o niższej jakości, którzy blokują ścieżkę rozwoju rodzimym piłkarzom” – czytamy w dalszej części listu.

Idea, która przyświeca krajowemu związkowi, to postawienie na zawodników z innych zakątków świata, jak Ameryka Południowa czy Afryka.

Problem w tym, że rozbieżności są na tyle duże, że coraz bardziej prawdopodobne jest przedstawienie rządowi dwóch różnych projektów mających na celu poradzenie sobie z konsekwencjami opuszczenia struktur Unii Europejskiej.

Bez względu na wdrożone pomysły, wydaje się jednak, że finalnie rynek transferowy w Anglii może mocno ucierpieć. Kluby będą miały bowiem utrudnioną drogę do pozyskiwania europejskich talentów i w efekcie większość z nich najprawdopodobniej wybierze grę w innej części Starego Kontynentu, np. w Niemczech, Hiszpanii czy Włoszech.

Wielkim sprawdzianem będzie z pewnością styczniowe okno transferowe, które pozwoli wyciągnąć wnioski i wdrożyć ewentualne poprawki.

Więcej na temat: The FA Premier League Anglia

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Lech Poznań rozpoczął zimowe okno. OFICJALNIE: Karlström pierwszym transferem Lech Poznań rozpoczął zimowe okno. OFICJALNIE: Karlström pierwszym transferem Real Madryt: Trzech poważnych kandydatów na zastąpienie Zidane'a Real Madryt: Trzech poważnych kandydatów na zastąpienie Zidane'a FC Barcelona i Messi ukarani grzywną za gest z koszulką Maradony [OFICJALNIE] FC Barcelona i Messi ukarani grzywną za gest z koszulką Maradony [OFICJALNIE] Bayern Monachium z planem na letnie okno transferowe. Na celowniku dwaj gracze ligowego rywala Bayern Monachium z planem na letnie okno transferowe. Na celowniku dwaj gracze ligowego rywala Maradona mógł dalej żyć. Szokujący raport na temat śmierci Argentyńczyka Maradona mógł dalej żyć. Szokujący raport na temat śmierci Argentyńczyka ZNAKOMITE statystyki Walukiewicza w Serie A ZNAKOMITE statystyki Walukiewicza w Serie A Liga Mistrzów: TVP pokaże „polski mecz” na zakończenie fazy grupowej Liga Mistrzów: TVP pokaże „polski mecz” na zakończenie fazy grupowej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy