Premier League z nowymi kryteriami systemu VAR. Będzie więcej „swobodnej gry”

Premier League z nowymi kryteriami systemu VAR. Będzie więcej „swobodnej gry”
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Goal.com

Szef sędziów Premier League, Mike Riley, zapowiedział, że w nadchodzącym sezonie system VAR będzie bardziej promował ofensywną grą i tym samym nie będzie wychwytywał minimalnych spalonych czy sugerował dyktowania „miękkich” karnych.

W ubiegłych rozgrywkach wiele zespołów, ekspertów, dziennikarzy oraz kibiców miało olbrzymie pretensje do sposobu wykorzystywania technologii VAR w Premier League poprzez wychwytywanie bardzo drobnych przewinień, które zaburzały przebieg rywalizacji.

W rozpoczynającym się wkrótce sezonie ta sytuacja ma ulec zmianie, co zapowiedział szef sędziów Mike Riley.

- Zasadniczo chcemy w przypadku wątpliwości przywrócić korzyść dla gracza atakującego. Oznacza to, że zespół sędziowski - zarówno ci prowadzący mecz, jak i VAR - nie będą interweniować przy błahych wykroczeniach - przyznał 56-latek i następnie omówił kwestie zmiany perspektywy odgwizdywania karnych oraz spalonych, co ma wprowadzić więcej „swobodnej gry”.

- Wyraźny przekaz w przeprowadzonej ankiecie wśród klubów odnosił się do kontaktu pomiędzy zawodnikami w polu karnym. Tak więc zasady, które ustaliliśmy, są takie, że sędziowie powinni go szukać i następnie zadać sobie pytanie: „Czy ten kontakt wywołał konsekwencje?” A potem: „Czy gracz wykorzystał ten kontakt, aby rzeczywiście spróbować wymusić karnego?”. Teraz nie wystarczy powiedzieć: „Tak, był kontakt”. Tak więc kontakt sam w sobie jest tylko częścią tego, co sędzia powinien szukać przy ewentualnym faulu - stwierdził Riley.

- W transmisji zastosujemy nieco grubsze linie w przypadku piłkarzy będących w ofensywie, a cieńsze dla obrońców. Jeśli te linie będą się pokrywać, sytuacje będą rozstrzygane jako zgodne z przepisami. W rzeczywistości w zeszłym sezonie mieliśmy około 20 sytuacji bramkowych, które przy takim podejściu zostałyby puszczone. Chodzi o wysunięty nos czy paznokieć u stopy - dodał Anglik.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] LaLiga: João Félix wyrzucony z boiska i na tym może się nie skończyć [WIDEO] LaLiga: João Félix wyrzucony z boiska i na tym może się nie skończyć [WIDEO] Ligue 1: Gorąco przy okazji meczu Lens z Lille. Kibice wbiegli na murawę [WIDEO] Ligue 1: Gorąco przy okazji meczu Lens z Lille. Kibice wbiegli na murawę [WIDEO] FC Barcelona: Trzy koszulki na sezon 2022/2023 [FOTO] FC Barcelona: Trzy koszulki na sezon 2022/2023 [FOTO] Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha OFICJALNIE: Marko Marin wrócił do Europy OFICJALNIE: Marko Marin wrócił do Europy Polska pozyska reprezentanta z Premier League?! Polska pozyska reprezentanta z Premier League?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy