Prezydent UEFA o przyszłości europejskich rozgrywek. „Liga Mistrzów w weekendy? Na pewno nie”

Prezydent UEFA o przyszłości europejskich rozgrywek. „Liga Mistrzów w weekendy? Na pewno nie” fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Sport.pl

Aleksander Čeferin przyznał w rozmowie z Tomaszem Włodarczykiem ze Sport.pl, że nie planuje za swojej kadencji utworzenia Superligi czy przeniesienia spotkań Ligi Mistrzów na weekendy. Ma za to kilka innych pomysłów.

Słoweniec poruszył w udzielonym wywiadzie wiele kwestii dotyczących najbliższej przyszłości europejskich rozgrywek i zapewnił opinię publiczną, że sugestie dotyczące rozgrywania spotkań najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek europejskich w soboty i niedziele oraz stworzenie Superligi nie będa miały miejsca w trakcie jego kadencji.

- Superliga? Jestem przekonany, że do tego nie dojdzie. Na pewno nie, kiedy jestem prezydentem UEFA. Ludzie kierujący światową piłką i największymi klubami mają odpowiednio dużo oleju w głowie, aby zrozumieć, że zrujnowałaby ona futbol. Oczywiście jest kilku takich, którzy uważają swoje interesy za najważniejsze. Nie liczą się z innymi. Najlepiej, gdyby w rozgrywkach europejskich brało udział kilkanaście zespołów. A reszta? Nie obchodzi ich. Dla nich to amatorzy. W taką definicję wpisują się np. wszystkie polskie zespoły. Dla tych – muszę to podkreślić – tylko kilku osób takie drużyny są nieistotne. Ale to nie jest moja wizja. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać mocarstwowe zapędy zdecydowanej mniejszości - przyznał Čeferin.

- Liga Mistrzów w weekendy? Na pewno nie. Wiemy, że przez taki manewr z terminarzem moglibyśmy wygenerować o wiele większe przychody. Przede wszystkim dlatego, że gralibyśmy o innych porach, dostosowując się do różnicy czasu pomiędzy kontynentami, na których mamy duże rynki zbytu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że musimy szanować ligi krajowe. Zmieniając terminarz, zniszczylibyśmy środowisko piłkarskie u jego podstaw, a to mogłoby doprowadzić do wielkiego chaosu. Liga Mistrzów w weekendy na pewno odpada. Ani teraz, ani w najbliższej przyszłości ten pomysł nie zostanie zrealizowany - powiedział Słoweniec, który jednocześnie wraz z pozostałymi przedstawicielami UEFA rozważa wiele koncepcji dotyczących reformy tych prestiżowych rozgrywek z m.in automatyczną kwalifikacją do kolejnej edycji turnieju dla ćwierćfinalistów poprzedniej.

- Powinniśmy wprowadzić taki parasol ochronny. Dlaczego? Idealnym przykładem jest Ajax Amsterdam. Budujesz ciekawą, młodą drużynę, opartą na atrakcyjnej grze w piłkę. Dzięki ciężkiej pracy dochodzisz do półfinału Champions League, ocierasz się o finał, a mimo to nie jesteś pewny, czy zagrasz w przyszłorocznej edycji, bo współczynnik twojego kraju w rankingu ci tego nie gwarantuje. W związku z tym trudno zaplanować budżet. Jeśli jesteś klubem ze średniej półki, musisz sprzedać kilku piłkarzy. Nie robisz kroku naprzód mimo osiągniętego sukcesu. Dlatego musimy znaleźć system, który będzie nagradzał wynik sportowy, a nie tylko automatycznie napędzał tych, którzy grają w największych ligach i zajmują tam miejsca 1–4 - uważa 52-latek.

Wśród wielu pomysłów prezydenta UEFA znajduje się także taki dotyczący rozegrania prestiżowego pojedynku pomiędzy zwycięzcą Euro i Copa América.

- Wiele razy o tym dyskutowaliśmy wewnątrz naszej organizacji oraz z partnerami z CONMEBOL. Chcemy to zrobić, ale obecnie problemem jest kalendarz. Nie mamy gdzie takiego spotkania wcisnąć w napięty już terminarz, który ustaliliśmy do 2024 roku. W tym momencie nie mówię jeszcze kategorycznego "nie", jednak zorganizowanie meczu po Euro i Copa América 2020 wydaje się mało prawdopodobne - powiedział Słoweniec.

Cały wywiad z Aleksandrem Čeferinem możecie przeczytać na stronie Sport.pl.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych FC Barcelona: Messi z wiadomością do kibiców FC Barcelona: Messi z wiadomością do kibiców Kapitan reprezentacji Armenii odwołał transfer do Grecji. Będzie żołnierzem podczas wojny z Azerbejdżanem Kapitan reprezentacji Armenii odwołał transfer do Grecji. Będzie żołnierzem podczas wojny z Azerbejdżanem OFICJALNIE: Stade Rennes pozyskało następcę Édouarda Mendy’ego. Trzeci największy transfer w historii klubu OFICJALNIE: Stade Rennes pozyskało następcę Édouarda Mendy’ego. Trzeci największy transfer w historii klubu Historyczny transfer w Azji. OFICJALNIE: Reprezentant Izraela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Historyczny transfer w Azji. OFICJALNIE: Reprezentant Izraela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Arsenal naciska na transfer Aouara, ale… ma konkurenta Arsenal naciska na transfer Aouara, ale… ma konkurenta Manchester United może sprowadzić Cavaniego lub Jovicia Manchester United może sprowadzić Cavaniego lub Jovicia Lucas Paquetá odchodzi z Milanu. Wszystko ustalone Lucas Paquetá odchodzi z Milanu. Wszystko ustalone

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy