RB Lipsk dopiął swego. Giganci pokonani w walce o serbski talent

2025-07-16 13:34:53; Aktualizacja: 6 godzin temu
RB Lipsk dopiął swego. Giganci pokonani w walce o serbski talent Fot. ph.FAB / Shutterstock.com

Andrija Maksimović przeniesie się lada chwila w ramach transferu definitywnego z Crvenej zvezdy do RB Lipsk - poinformował Florian Plettenberg ze Sky.

Ofensywny pomocnik znalazł się na celowniku mocniejszych europejskich klubów już przed dwoma laty, kiedy to wyraźnie przewyższał swoich konkurentów w rozgrywkach juniorskich, notując 29 trafień w 25 meczach o punkty. Wówczas nie śpieszył się z podjęciem decyzji o wyborze ewentualnego kierunku transferu, ponieważ celował w zaliczenie debiutu oraz ustabilizowanie pozycji w Crvenej zveździe.

Postawiony sobie cel osiągnął w postaci ustrzelenia dubletu - mistrzostwa oraz Pucharu Serbii. Do tego dołożył pierwsze mecze w Lidze Mistrzów, dlatego rozpoczął zapoznawanie się z napływającymi propozycjami. Te pochodziły między innymi z Paris Saint-Germain, Juventusu czy Borussii Dortmund. Nie okazały się one jednak na tyle atrakcyjne dla samego Andrija Maksimovicia, co pokazują wieści przekazane przez Floriana Plettenberga ze Sky o postawieniu na opcję związaną z zaliczeniem przeprowadzki do RB Lipsk.

Przedstawiciele „Czerwonych Byków” już parę miesięcy temu zaczęli wysuwać się na prowadzenie w walce o podpis 18-latka. Potem sprawa nieco ucichła przez brak uzyskania kwalifikacji do europejskich pucharów, ale nie wpłynęło to w negatywny sposób na toczące się rozmowy, które zakończyły się sukcesem.

Młody reprezentant Serbii trafi do klubu z Bundesligi za 14 milionów euro podstawy i bonusy sięgające 500 tysięcy euro.

Ponadto Crvena zvezda może liczyć w przyszłości na zainkasowanie dziesięciu procent z przyszłej sprzedaży wychowanka.

Dla ekipy z Belgradu wspomniana transakcja będzie największą w historii, bo do tej pory za najwyższą kwotę klub z Bałkanów opuścił Goran Drulić - 13 milionów euro do Realu Saragossa latem 2001 roku. Wcześniej podawano z kolei, że za największą sumę z serbskim zespołem rozstali się Stefan Savić, Nemanja Radonjić i Nasser Djiga, którzy przenosili się odpowiednio do Manchesteru City, Olympique'u Lyon oraz Wolverhampton za 12 milionów euro.

Maksimović zakończy swój pobyt w Crvenej zveździe na rozegraniu 41 spotkań, okraszonych zdobyciem sześciu bramek i zaliczeniem ośmiu asyst.