Reforma Złotej Piłki. Cztery duże zmiany!

Reforma Złotej Piłki. Cztery duże zmiany! fot. A.Ivanov_Football / Shutterstock.com
Sebastian Janus
Sebastian Janus
Źródło: L’Équipe

Prestiżowy plebiscyt Złotej Piłki od lat rozgrzewa umysły piłkarzy oraz kibiców, ale również wzbudza ogrom kontrowersji. Organizatorzy konkursu wyszli naprzeciw negatywnym opiniom i wprowadzają kilka istotnych zmian. Przede wszystkim przesunięte zostaną ramy czasowe na sezonowe.

Plebiscyt Złotej Piłki towarzyszy nam od 1956 roku. Miał za zadanie przede wszystkim nagrodzić zawodnika, który na przestrzeni całego roku najbardziej się wyróżniał i zasłużył na tytuł najlepszego na całym świecie.

Wobec przestarzałej formuły, która spotyka się z coraz większą krytyką, organizatorzy plebiscytu Złotej Piłki przygotowali cztery istotne zmiany, mające wpłynąć na innowacyjność i zwiększenie atrakcyjności.

1. Główną zmianą jest przesunięcie ram czasowych. Dotychczas w dokonaniu oceny liczył się cały rok kalendarzowy, który zahaczał o dwa różne sezony. Od teraz oceniany będzie jeden sezon piłkarski, począwszy od sierpnia i kończąc na lipcu. Ma to doprowadzić do bardziej precyzyjnych wyników.

Ta decyzja sprawia, że grudniowe Mistrzostwa Świata w Katarze będą wliczone do plebiscytu Złotej Piłki w 2023 roku.

2. Zwiększona zostanie również lista nominowanych. Dotychczas było to 30 mężczyzn, 20 kobiet, a także po dziesięciu kandydatów na najlepszego bramkarza oraz zawodnika do lat 21.

Zmiana ma wpłynąć na sprawiedliwość wyboru kandydatów. Oprócz listy nominowanych przez redakcję France Football, dodane zostaną również listy ambasadora plebiscytu Złotej Piłki Didiera Drogby oraz lista od najbardziej „wnikliwego” uczestnika poprzedniego głosowania (tego, który w największym stopniu przewidział końcową kolejność w swoim głosowaniu), w przypadku mężczyzn w następnej edycji będzie to Wietnamczyk Truong Anh Ngoc.

3. Przedefiniowaniu ulega system głosowania. Od 2017 roku w wyborze brało udział aż 170 jurorów z całego piłkarskiego świata. Ta liczba ma zostać zmniejszona do 100 sędziów ze 100 pierwszych krajów w rankingu FIFA (50 w przypadku plebiscytu kobiet).

4. Odświeżone zostały również zasady dotyczące wyboru najlepszego zawodnika na świecie. Przypomniano, że plebiscyt Złotej Piłki jest nagrodą indywidualną, zatem koncentruje się na indywidualnych osiągnięciach i to one najbardziej wpływają na końcową ocenę. Drugim kryterium są oczywiście osiągnięcia całego zespołu. Trzecie kryterium to zachowanie zawodnika, jego klasa oraz umiejętność przestrzegania zasad fair-play. Wyróżniony gracz ma również stanowić przykład dla pozostałych.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Piotr Zieliński zaczyna sezon od gola z Hellasem Verona [WIDEO] Piotr Zieliński zaczyna sezon od gola z Hellasem Verona [WIDEO] OFICJALNIE: Jakub Stolarczyk opuszcza Leicester City OFICJALNIE: Jakub Stolarczyk opuszcza Leicester City Robert Lewandowski wybrał cztery ulubione piłkarskie legendy Robert Lewandowski wybrał cztery ulubione piłkarskie legendy FC Barcelona: Rozmowy w sprawie Memphisa Depaya. Transfer tuż-tuż FC Barcelona: Rozmowy w sprawie Memphisa Depaya. Transfer tuż-tuż Chelsea już blisko transferu pomocnika. Trzecia oferta Chelsea już blisko transferu pomocnika. Trzecia oferta Awantura w szatni Manchesteru United jeszcze przed meczem z Brentfordem Awantura w szatni Manchesteru United jeszcze przed meczem z Brentfordem FC Barcelona gotowa iść na wojnę z Martinem Braithwaite'em FC Barcelona gotowa iść na wojnę z Martinem Braithwaite'em

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy