Reprezentacja Niemiec zmuszona do awaryjnego lądowania. Chwile niepewności nad Szkocją

Reprezentacja Niemiec zmuszona do awaryjnego lądowania. Chwile niepewności nad Szkocją fot. Gints Ivuskans / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: DFB | Bild

Reprezentacja Niemiec wracała do kraju po wyjazdowym meczu z Islandią, lecz lot przerwany został przez awaryjne lądowanie w Edynburgu.

„Die Manschaft” ma za sobą bardzo udane zgrupowanie. Pewne zwycięstwa 2:0 z Liechtensteinem, 6:0 z Armenią oraz 4:0 z Islandią pozwalają na bezpieczne zajmowanie pierwszej pozycji w tabeli grupy J, z przewagą czterech oczek nad drugimi Armeńczykami. Kiedy piłkarze wracali do Niemiec, by następnie rozjechać się do domów, nastąpiły jednak nieoczekiwane okoliczności.

Boeing 737-522 wylatywał z Reykjaviku około godzinie 1:00, choć nominalnie miał wystartować pół godziny wcześniej. Kiedy maszyna z piłkarzami na pokładzie zbliżała się już do opuszczenia przestrzeni powietrznej Szkocji, nad miejscowością Arbroath piloci wysłali kod 7700, oznaczający, że w maszynie doszło do usterki technicznej, choćby zabrakło paliwa, czy nagłego przypadku medycznego.

Samolot natychmiast otrzymał pomoc z wieży kontroli lotów, wykonał ostry skręt w prawo i został skierowany na lotnisko w Edynburgu. Tam wykonano lądowanie awaryjne.

W rozmowie z „Bildem” rzecznik prasowy DFB, Jens Grittner, zapewniał, że nikomu nic się nie stało, maszyna również nie została uszkodzona w stopniu zagrażającym życiu piłkarzy. Piloci mieli wdrożyć protokół kontrolny, by wykluczyć wszelkie możliwe usterki.

Na oficjalnym koncie na Twitterze profil reprezentacji Niemiec zakomunikował: „Bezpieczeństwo przede wszystkim. Lądowanie w Edynburgu było środkiem ostrożności. Stamtąd planowane są indywidualne podróże do domów”.

Oznacza to, że piłkarze „die Mannschaft” nie wrócą wspólnie do Frankfurtu, tylko już ze stolicy Szkocji udadzą się do swoich klubów. Na ten moment nie wiadomo, dlaczego załoga samolotu zdecydowała się na zastosowanie kodu 7700. Niemiecka federacji podkreśla jednak, że nikomu nic się nie stało.

- Nie ma tu nic spektakularnego, trudno to nazwać nawet awaryjnym lądowaniem. Nie zauważyliśmy żadnych problemów technicznych, czegokolwiek, co miałoby być nie w porządku. Zobaczyłem, że maszyna obniża lot, a następnie zakomunikowano nam, że musimy wylądować w Edynburgu na prace konserwacyjne - uspokaja Rainer Koch, prezes DFB.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Transfery - Relacja na żywo [23/01/2022] Transfery - Relacja na żywo [23/01/2022] Aston Villa rusza po pomocnika Juventusu. Transfer w granicach 20 milionów euro Aston Villa rusza po pomocnika Juventusu. Transfer w granicach 20 milionów euro Reprezentacja Polski: Nagły zwrot?! Rosną szanse na angaż Andrija Szewczenki Reprezentacja Polski: Nagły zwrot?! Rosną szanse na angaż Andrija Szewczenki OFICJALNIE: Rui Gomes odszedł z Legii Warszawa OFICJALNIE: Rui Gomes odszedł z Legii Warszawa Puchar Narodów Afryki: Komory na mecz z Kamerunem bez bramkarza i trenera Puchar Narodów Afryki: Komory na mecz z Kamerunem bez bramkarza i trenera Puchar Narodów Afryki pod znakiem przygasłych gwiazd. Faworyci nie zachwycają Puchar Narodów Afryki pod znakiem przygasłych gwiazd. Faworyci nie zachwycają OFICJALNIE: Sardar Azmoun wybrał nowy klub. Wiadomo, gdzie zagra w następnym sezonie OFICJALNIE: Sardar Azmoun wybrał nowy klub. Wiadomo, gdzie zagra w następnym sezonie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy