2024-10-15 18:12:52; Aktualizacja: 2 godziny temu
Reprezentacja Polski U-19 z awansem do drugiej rundy kwalifikacji do młodzieżowego EURO Fot. Shutterstock
Piotr Trochimowicz
Piotr Trochimowicz Źródło: Transfery.info

Na stadionie w Stalowej Woli reprezentacja Polski do lat 19 pokonała Turcję 3:0 i wygrała swoją grupę w ramach pierwszej rundy eliminacji do mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej.

Obie rywalizujące ze sobą drużyny wygrały dwa poprzednie mecze. „Biało-czerwoni” pokonali Maltę 6:0 i Gibraltar 4:0, natomiast Turcja z tymi samymi przeciwnikami zanotowała odpowiednio wyniki 2:0 i 7:0.

Od początku spotkania aktywny był wypożyczony z Parmy do Zagłębia Lubin Daniel Mikołajewski, który najpierw uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego, a potem oddał jeszcze dwa groźne strzały z akcji. Natomiast w 21. minucie kapitan ekipy z Bliskiego Wschodu Efe Akman trafił w słupek.

Polacy wyszli na prowadzenie w 39. minucie, gdy po rzucie wolnym turecki bramkarz obronił strzał Michała Gurgula, ale był bezradny przy dobitce Mikołajewskiego.

W drugiej połowie w poprzeczkę trafił Karol Borys, a w 78. minucie Mikołajewski podwyższył na 2:0 z rzutu karnego podyktowanego za faul na Janie Faberskim.

Później znakomitą interwencją popisał się polski golkiper Jakub Krzyżanowski, zaś w 89. minucie wynik na 3:0 ustalił Karol Borys. Piłkarz wypożyczony z KVC Westerlo do NK Maribor wykorzystał „jedenastkę” po faulu na Szymonie Kądziołce.

W zaplanowanej na wiosnę 2025 roku drugiej rundzie kwalifikacji do EURO U-19 oprócz Polski i Turcji zagra jeszcze 26 innych zespołów. Awans na turniej w Rumunii wywalczy siedem z nich.