Roberto Martínez: Bojkot mundialu w Katarze byłby wielkim błędem

Roberto Martínez: Bojkot mundialu w Katarze byłby wielkim błędem fot. Marco Iacobucci Epp / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: CNN

Selekcjoner reprezentacji Belgii, Roberto Martínez, twierdzi, że reprezentacje nie powinny bojkotować przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

W czwartek przed meczem eliminacji Mistrzostw Świata 2022 przeciwko Islandii, niemieccy piłkarze ustawili się obok siebie z napisem „prawa człowieka” na koszulkach, dzień po tym, jak norweski zespół założył koszulki z hasłem „prawa człowieka na boisku i poza nim”.

Wszystko to jest pokłosiem raportu „The Guardian” z zeszłego miesiąca, w którym stwierdzono, że ponad 6500 pracowników zmarło w Katarze od czasu przyznania mu prawa do organizacji mistrzostw świata. W kraju, który w przyszłym roku zorganizuje światowy czempionat, regularnie mają być łamane prawa pracownicze.

Rząd Kataru stwierdził jednak, że współczynnik śmiertelności w tych społecznościach mieści się w oczekiwanym zakresie ze względu na wielkość i dane demograficzne populacji.

Do całej sprawy odniósł się także Martínez. Selekcjoner reprezentacji Belgii postanowił pójść nieco pod prąd.

- Bojkot mundialu? To byłby wielki błąd. Myślę, że nadszedł czas, aby stawić czoła tej sytuacji, ale bojkot Mistrzostw Świata nie jest najlepszym rozwiązaniem. Myślę, że w tej chwili wszyscy wiemy, że sytuacja z Mistrzostwami Świata w Katarze jest wyjątkową okazją do zwrócenia światu uwagi na wszelkie aspekty, które nie są odpowiednie w społeczeństwie.

- Wiemy, że pojawiły się duże problemy, ale wiemy również, że z powodu mundialu rząd Kataru już wprowadza odpowiednie rozwiązania i będzie postępował zgodnie ze wszystkimi instytucjami zajmującymi się prawami człowieka. Przesłanie jest bardzo jasne: nie odwracaj się. Bojkot to łatwa ucieczka. Musimy tylko upewnić się, że to będzie udany Puchar Świata. A potem, od zakończenia mistrzostw, upewnić się, że w Katarze nastąpiła zmiana - stwierdził Martínez w rozmowie z CNN.

W oświadczeniu, dotyczącym protestów Norwegii i Niemiec, FIFA oświadczyła, że nie podejmie żadnych działań dyscyplinarnych, podkreślając, że „wierzy w wolność słowa i moc piłki nożnej jako siły dobra”.

MICHAŁ NIKLAS

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] LaLiga: João Félix wyrzucony z boiska i na tym może się nie skończyć [WIDEO] LaLiga: João Félix wyrzucony z boiska i na tym może się nie skończyć [WIDEO] Ligue 1: Gorąco przy okazji meczu Lens z Lille. Kibice wbiegli na murawę [WIDEO] Ligue 1: Gorąco przy okazji meczu Lens z Lille. Kibice wbiegli na murawę [WIDEO] FC Barcelona: Trzy koszulki na sezon 2022/2023 [FOTO] FC Barcelona: Trzy koszulki na sezon 2022/2023 [FOTO] Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha OFICJALNIE: Marko Marin wrócił do Europy OFICJALNIE: Marko Marin wrócił do Europy Polska pozyska reprezentanta z Premier League?! Polska pozyska reprezentanta z Premier League?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy