Seria A: Tyle zarobiły włoskie kluby na prawach telewizyjnych. Kolosalna różnica z Premier League

Seria A: Tyle zarobiły włoskie kluby na prawach telewizyjnych. Kolosalna różnica z Premier League fot. Shutterstock
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Calcio e Finanza

„Calcio e Finanza” podała zestawienie kwot, które trafiły do poszczególnych włoskich klubów z tytułu praw telewizyjnych.

Prawa telewizyjne są bardzo istotnym punktem w budżetach klubów piłkarskich, zwłaszcza tych z czołówki. Wielomilionowe wpływy były kluczowe zwłaszcza teraz, kiedy niemalże cały sezon odbył się bez udziału publiczności na trybunach. „Calcio e Finanza” opublikowała rezultaty wśród włoskich ekip i choć żadna z pewnością pieniędzmi nie pogardzi, widać ewidentną różnicę względem Premier League.

Najwięcej na prawach telewizyjnych w ostatnim sezonie zarobili mistrzowie Włoch, Inter Mediolan. „Nerazzurri” podreperowali swój nadszarpnięty kryzysem budżet kwotą 65 milionów euro. Tuż za nimi uplasował się Juventus FC, który zainkasował 62,7 miliona euro. Podium uzupełnia drugi gigant z Mediolanu, AC Milan - 57,8 miliona euro.

Naturalnie można uznać te sumy za wysokie, lecz wypadają one niezwykle mizernie, jeśli zestawimy je z ligą angielską. Tam ostatnie w tabeli Sheffield United zarobiło na samych prawach telewizyjnych... 105,6 miliona euro.

Inter może nieco nadrobić tę różnicę dzięki dodatkowym środkom zależnym od popularności drużyny. W obecnym sezonie wyliczenie tej stawki będzie jednak o tyle problematyczne, że zazwyczaj była ona regulowana na podstawie frekwencji na trybunach. Przewiduje się jednak, że mediolańczycy mogą zgarnąć łącznie około 100 milionów euro.

Tabela Serie A według wpływów z praw telewizyjnych za sezon 2020/2021:

1. Inter Mediolan 65 milionów euro
2. Juventus 62,7 miliona
3. AC Milan 57,8 miliona
4. SSC Napoli 54.9 miliona
5. Atalanta 54.6 miliona
6. AS Roma 49.7 miliona
7. SS Lazio 48.3 miliona
8. Sampdoria 40.4 miliona
9. Sassuolo 40.2 miliona
10. Fiorentina 39.7 miliona
11. Bologna 37.6 miliona
12. Hellas Verona 37.1 miliona
13. Genoa 36.8 miliona
14. Torino 36.7 miliona
15. Udinese 35.8 miliona
16. Cagliari 34.1 miliona
17. Parma 31.6 miliona
18. Spezia 31.5 miliona
19. Benevento 30.3 miliona
20. Crotone 29.5 miliona

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy