Superliga: Florentino Pérez rozwiewa wątpliwości dotyczące rozgrywek. „Uratujemy cały świat piłki nożnej”

Superliga: Florentino Pérez rozwiewa wątpliwości dotyczące rozgrywek. „Uratujemy cały świat piłki nożnej” fot. El Chiringuito
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: El Chiringuito I Marca

Florentino Pérez, który został prezesem Superligi, wypowiedział się w programie El Chiringuito na temat wzbudzającego wielkie emocje projektu.

Projekt Superligi od niedzieli jest jednym z głównych tematów dla mediów piłkarskich. Głos na jej temat raz jeszcze zabrał prezydent Realu Madryt Florentino Pérez. To właśnie on stanął na czele nowych rozgrywek.

- UEFA pracuje w innym formacie, którego po pierwsze - nie rozumiem, a po drugie - nie przynosi on zysku niezbędnego do ratowania piłki nożnej. Mówiąc o ratowaniu piłki, mam na myśli ratowanie wszystkich. Tak, byśmy przynajmniej przez kolejne 20 lat mogli żyć w spokoju. Aktualnie sytuacja jest bardzo zła. Uważamy, że nasz format może naprawdę uratować piłkę. Tak jak zrobił to Puchar Europy w latach pięćdziesiątych.

- Wiele czołowych klubów z Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii chce znaleźć rozwiązanie dla bardzo złej sytuacji finansowej. Europejskie Stowarzyszenie Klubów informuje, że straciliśmy łącznie pięć miliardów euro. W poprzednim sezonie przychody Realu spadły z 800 do 700 milionów euro. W tym - zobaczymy, czy będzie to 600. Zamiast 900. Chodzi więc o różnicę w wysokości 400 milionów na przestrzeni dwóch lat.

- Nie mając przychodów innych niż te z praw telewizyjnych, najlepszym sposobem na ich zwiększenie jest wzrost atrakcyjności meczów, które mogą oglądać ludzie z całego świata. Doszliśmy więc do wniosku, że warto stworzyć Superligę, która pozwoli załagodzić straty.

- Postaramy się rozpocząć tak szybko, jak to możliwe. Będziemy rozmawiać z UEFA i FIFA. Nie uważam, że muszą się złościć.

- Obecnie odbywa się wiele meczów słabszej jakości. Starcie Barcelony z Manchesterem United będzie wzbudzało o wiele większe zainteresowanie niż spotkanie MU ze słabszą drużyną. Czego chce świat? Mamy kibiców na całym świecie i to jest to, co przynosi zyski. A te pieniądze są dla wszystkich. To piramida. Jeśli ci na szczycie mają pieniądze… Gdy ich nie generują, załamuje się cały system. A doszliśmy do momentu krytycznego.

- Piłka nożna musi ewoluować, jak wszystko w życiu. Musi dostosować się do obecnych czasów. W tym momencie ona traci na zainteresowaniu, a prawa telewizyjne maleją. Pandemia wytworzyła pilną potrzebę stworzenia czegoś nowego, bo obecnie wszyscy jesteśmy zrujnowani.

- Nieprawdą jest to, że Superliga będzie ligą zamkniętą. Każdy może wygrać jedno z pięciu pozostałych miejsc i rywalizować z najlepszymi. Musimy jeszcze omówić z UEFA temat tych pięciu miejsc.

- UEFA ma monopol, ale musi być bardziej przejrzysta. Jeśli wygrywasz, otrzymujesz od niej 120-130 milionów euro. W Superlidze zarobimy dużo więcej.

- Groźby UEFA dotyczące zakazu gry w innych rozgrywkach dla piłkarzy biorący udział w Superlidze? Zawodnicy nie mają się o co martwić, bo to się nie stanie. Nie zostaną zawieszeni. Podobnie jak Real, Manchester City i Chelsea nie zostaną wykluczone z Ligi Mistrzów. Jestem tego pewny w 100 procentach. To niemożliwe.

- PSG nie otrzymało na razie zaproszenia do rozgrywek. Nie rozmawialiśmy też jeszcze z niemieckimi klubami. Jeśli PSG i Bayern jednak odmówią, Superliga nie zostanie odwołana.

- Prezydent Čeferin obraził Andreę Agnellego. Aż trudno sobie to wyobrazić. Szaleństwem jest mówić w taki sposób o prezydencie klubu pokroju Juventusu. To coś nie do zaakceptowania. UEFA musi się zmienić. Nie chcemy prezydenta, który obraża innego prezydenta.

- 15 klubów założycielskich będzie miało największe znaczenie pod względem atrakcyjności meczów. Inne, jak Napoli czy Roma, będą mogły wziąć udział w rozgrywkach przez rok lub inny czas, a później zobaczymy.

- Superliga nie jest tylko dla bogatych, ale ma na celu ratowanie piłki. UEFA przedstawiła nowy format Ligi Mistrzów od 2024 roku, ale bez wprowadzenia zmian już teraz w 2024 roku kluby będą martwe. To jedyny sposób na uratowanie wszystkich: dużych, średnich i małych klubów. Superliga uratuje cały świat futbolu.

- Jeśli będziemy gotowi ruszyć z Superligą w sierpniu, zrobimy to. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by rozpocząć już teraz. 

- Nie wycofamy się, nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia z UEFA - powiedział Pérez.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy