Superliga: Sześć angielskich klubów zapłaci grzywnę [OFICJALNIE]

Superliga: Sześć angielskich klubów zapłaci grzywnę [OFICJALNIE]
Piotr Zelek
Piotr Zelek
Źródło: BBC | Sky Sports

Sześć klubów Premier League zaangażowanych w europejską Superligę zostało ukaranych grzywnami w wysokości ponad 20 milionów funtów.

Manchester United, Liverpool, Chelsea, Manchester City, Tottenham i Arsenal chciały stworzyć odrębną ligę, co spotkało się z ostrą krytyką kibiców, byłych piłkarzy i rządu Wielkiej Brytanii.

W środowe południe Mark Kleinman ze Sky Sports poinformował, że kluby zgodziły się zapłacić łączną kwotę nieco ponad 20 milionów funtów w ramach ugody z Premier League, co zostało oficjalnie ogłoszone jeszcze tego samego dnia - kwota ta ostatecznie wyniosła 22 miliony funtów.

Co więcej - jeśli drużyny te ponownie spróbują się wyłamać z obecnej ligi, będą musiały liczyć się z kolejnymi karami, a nawet odjęciem punktów w Premier League. Zarząd ligi wspomina o karze pieniężnej w wysokości 25 milionów funtów dla KAŻDEGO z zespołów, a także o odjęciu nawet do 30 punktów na starcie rozgrywek ligowych.

Ciekawostką w całym tym zamieszaniu jest fakt, że "Wielka Szóstka" nigdy nie zapowiadała chęci odejścia z aktualnych rozgrywek ligowych. Jednak ich udział w Superlidze miałby głęboki wpływ na ligę pod względem komercyjnym, sprawiając, że walka o miejsca uprawniające do gry w znanych dzisiaj europejskich pucharach nie byłaby wielkim wydarzeniem i uderzając w wartość umów na transmisje, które już wcześniej były mocno krytykowane.

Kwestią sporną pozostaje sprawa karania zespołów punktami ujemnymi. Władze nie chcą stosować sankcji mogących zaszkodzić kibicom, którym przypisują znaczącą rolę w upadku Superligi.

Jednak kibice takich klubów jak Wigan czy Sheffield Wednesday mogą argumentować, że władze nigdy nie stroniły od nakładania kar sportowych, takich jak wspomniane odejmowanie punktów, gdy ich kluby były karane za sprawy, na które przeciętny kibic nie miał wpływu.

Działacze ligowi wychodzą z założenia, że kary pieniężne pomogą sfinansować inne projekty piłkarskie i społeczne.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy