Superliga: Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega UEFA. Nie będzie sankcji dla Realu Madryt, FC Barcelony i Juventusu?!

Superliga: Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega UEFA. Nie będzie sankcji dla Realu Madryt, FC Barcelony i Juventusu?!
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Cadena SER | Giovanni Albanese

Wygląda na to, że UEFA ma związane ręce. „Cadena SER” informuje, że w świetle nowych wyroków sądowych Real Madryt, FC Barcelona i Juventus nie mogą zostać ukarane za utworzenie Superligi.

Powstanie Superligi miało na celu zrewolucjonizowanie europejskiej piłki, lecz jak na razie co najwyżej nią wstrząsnęło. Projekt w zasadzie upadł w ciągu dwóch dni, a z 12 założycielskich ekip utrzymały się w nim jedynie trzy. Pozostałe poszły na ugodę z UEFA, Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus FC wiedzą jednak swoje i są przekonane, że nie grozi im nic złego, nawet mimo gróźb ze strony europejskiej konfederacji piłkarskiej.

Pod koniec maja wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec wspomnianej trójki, którego efektem miało być nawet wykluczenie ich z rozgrywek Ligi Mistrzów. Na taki scenariusz szczególnie naciska prezydent UEFA Aleksander Čeferin, który zdaje sobie sprawę, że pozycja jego oraz jego organizacji została poważnie nadszarpnięta. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że oficjele nie będą mogli nic zrobić z odłamującymi się zespołami.

„Cadena SER” informuje, że szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do UEFA i FIFA oficjalne pisma, które wyraźnie wskazują, że w myśl obowiązujących przepisów organizacje te nie mają prawa karać wyżej wymienionych klubów. Takie orzecznictwo jest kontynuacją procesu, który wcześniej prowadził hiszpański Trybunał Sprawiedliwości.

Teraz UEFA stoi przed poważnym dylematem. Odpuszczenie w walce z Superligą może bowiem oznaczać poważne szkody wizerunkowe, nie mówiąc o tym, iż w przyszłości kluby mogą ponownie spróbować założyć swoje rozgrywki, nawet mimo ugód. Z drugiej jednak, jeśli prawnicy popełnią błąd, sprawa może zostać skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a wtedy ruszy proces, mający na celu wykazanie, czy UEFA i FIFA nie łamią przepisów dotyczących walki z monopolem.

W ciągu najbliższych godzin można spodziewać się oświadczenia ze strony UEFA lub przynajmniej zakulisowych rozmów. Giovanni Albanese z „La Gazzetta dello Sport” przekonuje jednak, że na ten moment coraz więcej wskazuje, że ryzyko wykluczenia trzech gigantów z Champions League zostało praktycznie zażegnane.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy