Superliga: Tak to się zaczęło - geneza

Superliga: Tak to się zaczęło - geneza
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: AS | Transfery.info

Chwilę po północy gruchnęła wiadomość o utworzeniu Superligi, tworu konkurencyjnego dla Ligi Mistrzów. „AS” rzuca światło na genezę rozgrywek.

Jako pierwszy o uczestnictwie w zawodach poza kontrolą władz piłkarskich w 2009 roku pomyślał Florentino Pérez. Hiszpański magnat i zarazem prezes Realu Madryt szepnął słówko Andrei Agnellemu, sternikowi Juventusi, i machina ruszyła.

Przez te wszystkie lata panowie współpracowali w tajemnicy przed UEFA i FIFA, prowadząc zakulisowe rozmowy z władzami innych gigantów europejskiej piłki. Z czasem ta tajemnica przestała jednak być tajemnicą.

Pojawiły się pierwsze informacje o chęci utworzenia Superligi, a my zaczęliśmy poznawać coraz więcej szczegółów. Europejskiej unii piłkarskiej wydawało się, że ma pełną kontrolę nad zapędami ekip, ale się myliła.

Kiedy wystąpiła pandemia koronawirusa, a zespoły straciły jeden z filarów piramidy finansowej, jakim są wpływy z biletów, ale i zaczęły miewać problemy z uzyskaniem przewidywanych środków z rynku telewizyjnego, kwestia założenia turnieju nabrała rozpędu.

Główną rolę odegrał tu wspomniany Agnelii, który jako przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Klubów wyraźnie grał na nosie UEFA. Odwrócił uwagę organizacji, naciskając na wprowadzenie zmian w formacie Ligi Mistrzów i dał w ten sposób innym czas na działanie.

Ustalono, że wsparcie finansowe rozgrywkom zapewni amerykański inwestor. Aby zatem doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału, dogadanie szczegółów powierzono Johnowi W. Henry’emu (właściciel Liverpoolu) i rodzinie Glazerów, która włada Manchesterem United. Amerykanie wykorzystali wpływy i doszli do porozumienia z JPMorgan Chase.

Następnie pozostało przekonać inne ekipy do udziału w Superlidze. To, jak podkreśla „AS”, było najłatwiejszym zadaniem. W obliczu koronakryzysu i zapewnień o wypłacie 350 milionów euro na starcie dla uczestnika, nie trzeba było długo czekać na pozytywny odzew.

W poprzednim sezonie AC Milan stracił 204 miliony euro, Juventus - 194, FC Barcelona - 175, Real Madryt - 101, Atlético Madryt - 100, a Manchester United - 15. Kluby skorzystały zatem z możliwości uratowania swojej sytuacji.

Nim po północy opublikowano oficjalny komunikat o utworzeniu turnieju, Europejskie Stowarzyszenie Klubów zwołało nadzwyczajne zgromadzenie, ale było już za późno. Przedstawiciele części drużyn nie stawili się nawet na spotkaniu. W ten oto sposób wypowiedziano piłkarskim władzom wojnę.

***

Superliga - wszystko, co chcecie wiedzieć, ale boicie się zapytać

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy