Szef poszukiwań samolotu, którym podróżował Sala: Nie spodziewaliśmy się, że wrak będzie w zasadzie w jednym kawałku

Szef poszukiwań samolotu, którym podróżował Sala: Nie spodziewaliśmy się, że wrak będzie w zasadzie w jednym kawałku
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: BBC I The Guardian

David Mearns z Bluewater Recoveries zabrał głos po odnalezieniu wraku samolotu, którym podróżował Emiliano Sala.

Maszyna zaginęła 21 stycznia nad Kanałem Angielskim niedaleko Alderney. Argentyński piłkarz wraz z pilotem Davidem Ibbotsonem lecieli nią do Cardiff. Pierwotne poszukiwania zakończono po kilku dniach. Przełomem okazało się późniejsze znalezienie poduszek z pokładu samolotu, na plaży w Surtainville (Półwysep Cotentin). Już po tym rozpoczęto podwodne poszukiwania, w których udział wzięły dwa statki - jeden przygotowany przez AAIB, czyli brytyjską Komisję Badań Wypadków Lotniczych, a drugi wynajęty przez rodzinę Sali. W niedzielę pojawiły się informacje o znalezieniu wraku maszyny na dnie Kanału Angielskiego

- Największą niespodzianką jest dla mnie to, że w jednym miejscu znajduje się większość samolotu. Spodziewaliśmy się porozrzucanych szczątków. Jest on oczywiście zniszczony, ale znaczna część leży w jednym miejscu - powiedział Mearns, którego wynajęli najbliżsi piłkarza.

- Wrak znaleźliśmy na głębokości 63 metrów w zasadzie tuż po rozpoczęciu poszukiwań. Potem wezwaliśmy większy statek - GEO Ocean III. AAIB skierowało tam urządzenie z kamerami i potwierdzono, że to ten samolot. Widoczne były numery rejestracyjne.

- Czy ciała Emiliano Sali i Davida Ibbotsona znajdują się na pokładzie? To możliwe. Teraz wszystko musi zostać rozplanowane. Kontaktowałem się już z rodziną Emiliano i rozpaczliwie zależy jej na wyciągnięciu wraku na powierzchnię - przyznał Mearns.

Na razie nie wiadomo, kiedy faktycznie to się stanie. Statek zorganizowany przez AAIB docelowo miał pracować jeszcze tylko przez dwa dni, a takim czasie trudno będzie przeprowadzić taką akcję.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: AC Milan pozyskał Meïté. To pierwszy zimowy transfer lidera Serie A OFICJALNIE: AC Milan pozyskał Meïté. To pierwszy zimowy transfer lidera Serie A FC Barcelona nie pozyska zimą Erica Garcíi [OFICJALNIE] FC Barcelona nie pozyska zimą Erica Garcíi [OFICJALNIE] Podolski szykuje się do letniej przeprowadzki. Jeszcze nie Górnik Zabrze 😆 Podolski szykuje się do letniej przeprowadzki. Jeszcze nie Górnik Zabrze 😆 Wisła Kraków: Mateusz Młyński pierwszym letnim nabytkiem [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Mateusz Młyński pierwszym letnim nabytkiem [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Wayne Rooney zakończył karierę piłkarską i został pełnoprawnym menedżerem OFICJALNIE: Wayne Rooney zakończył karierę piłkarską i został pełnoprawnym menedżerem Pochettino najlepiej opłacanym trenerem w historii PSG Pochettino najlepiej opłacanym trenerem w historii PSG Ekstraklasa: Bejger zamelduje się w Polsce. Transfer definitywny z Manchesteru United Ekstraklasa: Bejger zamelduje się w Polsce. Transfer definitywny z Manchesteru United

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy