2024-08-19 06:58:42; Aktualizacja: 1 godzina temu
Udana inauguracja Damiana Szymańskiego. Dziesiąta asysta w barwach 13-krotnego mistrza kraju Fot. Giannis Papanikos / Shutterstock.com
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

W miniony weekend Damian Szymański zapisał się do protokołu meczowego jako asystent przy jednej z bramek. Jego AEK Ateny na inaugurację greckiej Superligi zamazało plamę po kompromitacji na arenie międzynarodowej, pokonując OFI Kreta 3:0.

W cieniu innych najlepszych lig w Europie takich jak Premier League, LaLiga, Serie A czy Ligue 1 wystartowała również grecka ekstraklasa. Jednym z czterech polskich przedstawicieli w tym gronie jest Damian Szymański.

18-krotny reprezentant Polski zaliczył bardzo udany wstęp do walki o odzyskanie mistrzowskiego tytułu. W pierwszej kolejce stołeczna ekipa pewnie wygrała przed własną publicznością z OFI Kreta.

Przy jednym z goli bezpośredni udział miał właśnie 29-latek z przeszłością w Wiśle Płock czy Jagiellonii Białystok. To po jego podaniu piłkę do siatki wpakował Stravos Pilios podwyższając prowadzenie na 2-0 już w 14. minucie.

AEK pozytywnie zareagował na sensacyjną wpadkę z ormiańskim FC Noah. W dwumeczu niespodziewanie uległ niżej notowanemu oponentowi, przegrywając 2-3. To sprawiło, że Greków nie zobaczymy w europejskich pucharach na jesień, bo rywalizowali w eliminacjach Ligi Konferencji.

Swoją drogą Szymański pracuje na własny rachunek, aby ponownie zwrócić na siebie uwagę selekcjonera Michała Probierza. Defensywny pomocnik znalazł się w kadrze na EURO 2024, ale nie zagrał na turnieju ani minuty. We wrześniu zaczyna się Liga Narodów.

„Szymi” rozgrywa spotkania w Atenach od sezonu 2020/2021 po transferze z Achmatu Grozny. W 161 meczach strzelił 11 goli i zaliczył 10 asyst.