UEFA planuje rewolucję. Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025

UEFA planuje rewolucję. Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025 fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times

Unia Europejskich Związków Piłkarskich zamierza wprowadzić szereg zmian w Lidze Mistrzów. Od sezonu 2024/2025 miałoby w nie brać udział 36 zespołów, które rywalizowałyby w sześciu grupach przy pomocy „systemu szwajcarskiego” - poinformowało „The Times”.

Przedstawiciele UEFA bagatelizują nieco pomysł utworzenia przez najsilniejsze i najbogatsze kluby rozgrywek Super Ligi, ale jednocześnie zamierzają trochę wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i szykują się do wprowadzenia sporej liczby zmian w sposobie rozgrywania Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025, kiedy to zostanie rozpisany nowy przetarg na transmitowanie tych elitarnych zmagań na Starym Kontynencie.

Dziennikarze „The Times” przekonują, że wówczas w najbardziej prestiżowych rozgrywkach będzie brało udział 36 zespołów (obecnie 32), które zostaną podzielone na sześć grup po sześć drużyn (obecnie osiem grup po cztery drużyny).

Ten pomysł jest już znany od dojść dawna, ale wspomniane źródło podaje nowość w kontekście doboru ekip mających awansować do fazy pucharowej. Do tej pory spekulowano, że w grze o zwycięstwo w Lidze Mistrzów pozostaną po cztery najlepsze kluby z każdych grup. Teraz UEFA ma jednak skłaniać się do wprowadzenia „systemu szwajcarskiego”.

Polega on na tym, że po zakończeniu zmagań grupowych zostałaby utworzona jedna duża tabela składająca się z 36 ekip. Spośród nich 16 z najlepszym dorobkiem punktowym pozostałoby w grze o końcowe zwycięstwo.

Ponadto nie odbyłoby się losowanie par 1/8 finału. Te dobrano by według klucza, w którym to pierwszy zespół w tabeli grałby z szesnastym, drugi z piętnastym, trzeci z czternastym, i tak dalej.

Poza wspomnianymi lokatami ważne byłyby też miejsca od 17. do 24., bo te uprawniałyby drużyny z tych pozycji do kontynuowania swojej przygody z międzynarodowymi rozgrywkami na poziomie Ligi Europy.

„The Times” uważa, że idea utworzenia rozgrywek Ligi Mistrzów w tym formacie zostanie wkrótce przedstawiona klubom oraz omówiona na forum przedstawicieli UEFA.

Więcej na temat: UEFA Liga Mistrzów

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Hertha z dużymi zmianami. Krzysztof Piątek będzie miał nowego trenera [OFICJALNIE] Hertha z dużymi zmianami. Krzysztof Piątek będzie miał nowego trenera [OFICJALNIE] Benítez wraca do pracy w Europie. Hiszpan gotowy na spotkanie z uczniem Benítez wraca do pracy w Europie. Hiszpan gotowy na spotkanie z uczniem Sokratis dokonał wyboru nowego klubu. Jednak nie Włochy i nie Hiszpania Sokratis dokonał wyboru nowego klubu. Jednak nie Włochy i nie Hiszpania Wisła Kraków: Mehremić może odejść | Hyballa tłumaczy sytuację Halla Wisła Kraków: Mehremić może odejść | Hyballa tłumaczy sytuację Halla Raków Częstochowa: Zawada opuszcza Ekstraklasę. Nietypowy kierunek Raków Częstochowa: Zawada opuszcza Ekstraklasę. Nietypowy kierunek Sanson odchodzi z Marsylii. Czas na Premier League Sanson odchodzi z Marsylii. Czas na Premier League Atlético Madryt: Luis Suárez po kolejnych czterech bramkach dostanie podwyżkę Atlético Madryt: Luis Suárez po kolejnych czterech bramkach dostanie podwyżkę

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy